89468996رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: همزمان با گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی، بهره برداری از تعداد ۲۴۹ پروژه عمرانی، اقتصادی و تحقیقاتی بخش کشاورزی با صرف اعتباری بالغ بر ۴۱۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری درسطح استان آغاز می شود.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، اسمعیل کریم زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان شعار بخش کشاورزی در دهه فجر امسال کشاورزی خود اتکاء، استقلال آفرین و عزت بخش است، اظهارکرد: با بهره برداری از این طرحها برای ۹۷۹ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده و ۴۳۸۷ خانوار نیز از عواید اجرای این طرحها بهره مند می شوند.

کریم زاده با اشاره به جزئیات طرحهای افتتاحی در دهه فجر امسال افزود: ۲۰۷ مورد از این طرحها در بخش آب و خاک با صرف اعتباری بالغ بر ۱۷۰ میلیارد و ۹۱۱ میلیون ریال و اشتغالزایی برای ۷۹۸ نفر اجرا شده است و ۱۰۹۸ خانوار روستایی نیز از مزایای اجرای این طرحها بهره مند می شوند.
وی ۱۸ طرح در بخش تولیدات دامی با صرف ۱۵۸ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال و اشتغالزایی برای ۱۰۱ نفر، ۳ طرح در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی با صرف ۳۴ میلیارد ریال و ۴ طرح در بخش تولیدات گیاهی با ۳۶ میلیارد ریال اعتبار را از دیگر طرحهای افتتاحی در این ایام مبارک عنوان کرد.
وی با بیان اینکه برای افتتاح این پروژه ها از محل اعتبارات استانی و ملی هزینه شده است،خاطر نشان کرد: پروژه های قابل افتتاح در بخش شیلات، دامپزشکی، عشایر و تحقیقات آرتمیا هر کدام به ترتیب شامل یک طرح هستند که در مجموع ۸ میلیارد و ۵۴۹ میلیون ریال برای اجرای این طرحها هزینه شده است.

رئیس ستاد بزرگداشت دهه فجر سازمان جهاد کشاورزی ادامه داد: رونمائی از ۶ طرح تحقیقاتی با صرف اعتباری در حدود ۶۰۰ میلیون ریال و ۷ پروژه تعاون روستائی با سرمایه گذاری ۵ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال از دیگر پروژه های قابل افتتاح در دهه فجر امسال است.

وی پروژه های آب و خاک را شامل اجرای آبیاری تحت فشار در سطح ۱۴۰۰ هکتار،مرمت و بازسازی قنوات،پوشش بتنی انهار و پروژه های تولیدات دامی را اعم از مرغداری گوشتی و تخمگذار، پرورش گاو شیری، گوساله پرواربندی و گاومیش شیری و کارخانه خوراک دام عنوان کرد.

کریم زاده همچنین اضافه کرد: احداث گلخانه به ظرفیت ۱۰۵۰ تن، پرورش قارچ خوراکی، پرورش ماهیان سردآبی، کارخانه کود آلی و سردخانه بالای صفر ، جایگاه محوری سوخت، ۵باسکول ۶۰ تنی، پرورش و تولید انبوه آرتمیا و تامین آب عشایر از جمله این طرحهای قابل افتتاح به شمار می روند.

وی افزود: باید از ایام دهه فجر در راستای تبیین اسلامیت نظام جمهوری اسلامی ایران و حقانیت خون شهدا در به ثمر رساندن انقلاب نهایت استفاده را ببریم

وی با بیان اینکه دهه فجر فرصت مناسبی برای افزایش همدلی و همزبانی بین دولت و ملت است، بر ضرورت برگزاری هر چه باشکوهتر جشنهای مردمی و برنامه های دهه فجر تاکید کرد و افزود: باید از ایام دهه فجر در راستای تبیین اسلامیت نظام جمهوری اسلامی ایران ، آزادی بیان و امنیت حاکم بر جامعه و حقانیت خون شهدا و خانواده های آنها در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی نهایت استفاده را ببریم.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی بخصوص چغندرکاران افزود : برای خرید نقدی محصولات چغندر کشاورزان نیاز به اعتبار ۱۰هزار میلیارد ریال بود که این میزان اعتبار و سرمایه قابل تامین نبود لذا با درخواست تعدادی از کشاورزان و بجای پرداخت نقدی سهمیه شکر به آنان داده شد که تنها ۳۰ درصد از ۶۷ درصد بدهی پرداختی به آنان را شامل می شود.

رئیس جهادکشاروزی آذربایجان غربی تصریح کرد : ظرفیت تولید سیب، امسال در استان ۱میلیون و ۳۲۰ هزار تن بود که در حال حاضر بین ۳۵۰ تا ۳۸۰ هزار تن آن در سردخانه ها انبار شده است و از کشاورزان و ذخیره کنندگان این محصول درخواست داریم برای فروش با قیمت مناسب و جلوگیری از از بین رفتن محصول، برای فروش به بازار وارد کنند.

وی افزود : تاکنون بیش از یکصد هزار تن سیب به کشورهای همسایه بخصوص کردستان عراق صادر کرده ایم که امیدواریم با بهبود وضعیت و کیفیت محصول بتوانیم میزان صادرات را افزایش دهیم.

در ادامه این نشست خبری ریاست سازمان به سوالات خبرنگاران در رابطه با مشکلات بخش کشاورزی پاسخ دادند.