64869786به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: آذربایجان غربی ۵٫۵ درصد جمعیت روستایی کشور و ۴٫۷ درصد از روستاها را داراست که ۸۲٫۱ درصد از جمعیت روستایی استان تحت پوشش آب شرب است که این میزان در کشور ۷۶٫۶۵ درصد است.

کاظم محمدی اقدم افزود:  ۲۵۲هزار مشترک آب ودو هزار و ۵۴۴ مشترک فاضلاب در روستاهای استان وجود دارد که با اختصاص اعتبارات سال جاری ، و مقداری از اعتبارات از محل ۵۰۰ میلیون دلار بتوانیم دسترسی ۳۲۴ روستای دیگر را به آب شرب مهیا کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی تصریح کرد : در بخش فاضلاب مطالعات فاز یک با ۲۵ روستا و جمعیت ۵۶هزار نفر و فاز ۲ با ۹ روستا و جمعیت ۱۷هزار نفری به پایان رسیده است و در صورت تامین اعتبار ۲ روستای دیگر با جمعیت ۹هزار نفری نیز به اتمام خواهد رسید.

محمدی اقدم گفت : طبق آمار اعلامی کیفیت آب روستایی استان از لحاظ میکروبی ۹۸ درصد و از لحاظ میزان کلر باقیمانده ۹۶ درصد است.

وی افزود : طی سال جاری بیش از ۹۴۱هزار مورد نمونه برداری برای تست های کیفیت آب شرب روستاها صورت گرفته است .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌ غربی گفت: هم‌اکنون ۱۰۰ روستای غیر تحت پوشش آب در استان وجود دارد که در طول سه سال آینده به تمامی آنها آبرسانی می‌شود.

محمدی اقدم گفت: در حال حاضر میزان هدر رفت آب در استان ۲۸٫۲۸ درصد است و میزان آب نیز نسبت به سال گذشته دو درصد کاهش یافته است.

وی گفت: هم اکنون یک هزار و ۴۶۴ منشاء تامین آب در استان وجود دارد که ۷۲۹ مورد آن چاه، ۷۰۱ مورد دهنه چشمه، ۳۲ رشته قنات و دو مورد آن نیز آب سطحی می باشد.

وی رویکرد شرکت آب و فاضلاب روستایی را احداث مجتمع های آبرسانی عنوان و اظهار کرد : در حال حاضر مطالعات اجرای ۵۰ مجتمع با تحت پوشش قراردادن ۳۵۰ روستا اتمام و در حال اجرا هستند .

محمدی اقدم ، اعتبار پیش بینی شده برای این طرحها را دو هزارو ۳۴۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود مطالعات فاز یک مجتمع های آبرسانی در ۲۵ روستا با ۵۶ هزار نفر جمعیت و فاز دوم ۹ روستا با ۱۷ هزار نفر جمعیت نیز در دست اجرا هستند.

کاهش دو درصدی پرت آب در روستاهای استان

این مقام مسئول در ادامه از کاهش دو درصدی پرت آب در روستاهای استان نیز خبر داد و اظهار داشت: در دوسال گذشته با برنامه ریزی های صورت گرفته دو درصد از میزان پرت آب در روستاهای استان کاهش و به ۳/۲۸ درصد رسیده است.

وی، شناسایی یکهزار فقره انشعاب غیر مجاز، تعویض شش هزار کنتور فرسوده، نصب ۲۱۴ مورد کنتور حجمی بر روی منابع تولید آب، اصلاح ۷۰ کیلومتر شبکه آبرسانی، ترمیم و بازسازی ۷۰۰ متر مکعب مخزن ذخیره آب و نصب ۵۵ فقره سامانه خود کنترلی و تله متری در منابع تامین و توزیع آب را از جمله اقدامات انجام شده در این راستا عنوان کرد.

محمدی اقدم گفت : هم اکنون با اجرای پروژه های مختلف و تلاش صورت گرفته سرانه تولید آب در هر شبانه روز، ۲۱۹ لیتر بازای هر نفر است که ۱۵۵ لیتر آن بفروش می رسد

 رفع مشکل شوری آب آشامیدنی ۲۵ روستای حاشیه دریاچه ارومیه  

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی رفع مشکل آب آشامیدنی ۲۵ روستای حاشیه دریاچه ارومیه را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان و اظهار کرد: ۲۳۲ روستای حاشیه دریاچه ارومیه با مشکل شوری آب آشامیدنی مواجه بودند که با اقدامات انجام شده از جمله جایگزینی منابع آب، حفر چاه جدید و انتقال آب چشمه ها مشکل آب آشامیدنی ۲۵ روستا مرتفع گردید.

وی افزود: در مابقی روستاها نیز پیگیر اعتبارات لازم از سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان آب منطقه ای برای رفع مشکل شوری آب هستیم.

وی گفت: مباحث مربوط به اصلاح و بهبود کیفیت آب شرب روستاها نیز تهیه و در سفر رئیس جمهور به استان مطرح خواهد شد.

بهره برداری از۱۶ پروژه آبرسانی روستایی درآذربایجان غربی

محمدی اقدم در ادامه با اشاره به برنامه های این سازمان در ایام الله دهه فجر اظهار داشت: با بهره بردرای از این پروژه ها یکهزارو ۱۷۲خانوارروستایی با چهارهزارو۹۸۲نفرجمعیت ازنعمت آب آشامیدنی سالم وبهداشتی برخوردار خواهند شد.

وی اعتبار هزینه شده برای آماده سازی این پروژه ها را ۶۱میلیاردو۱۹۰میلیون ریال اعلام واظهارکرد: از این تعداد پروژه آماده بهره برداری، پنج پروژه درشهرستان ارومیه و پنج پروژه نیزدرشهرستان شاهیندژ به بهره برداری خواهند رسید.

محمدی اقدم افزود: در این ایام ۷۶ کیلومتر لوله گذاری ، احداث ۹۱۰ مترمکعب مخزن و بازسازی ۲۳ چشمه در ۱۶ روستای شهرستان های ارومیه ، بوکان ، مهاباد ، اشنویه ، چالدران و شاهین دژ با اعتبار بیش از ۶۰ میلیارد ریال صورت خواهد گرفت ضمن اینکه بنا داریم با توجه به پراکندگی های روستاهای ارومیه ، در بخش های انزل ، نازلو ، سیلوانا و سرو نیز دفتر نمایندگی های امور آب و فاضلاب را دایر و مشکلات مردم را برطرف کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی از افتتاح دو نمایندگی این اداره در بخش نازلو و انزل ارومیه نیز خبر داد و گفت: هدف از این اقدام تسهیل در رسیدگی به مشکلات مشترکین آب و فاضلاب روستایی و کاهش تردد به مرکز شهر و تکریم ارباب رجوع می باشد.