IMG_5731فرماندار خوی گفت: مرز رازی را یکی از مرزهای مهم استان آذربایجان غربی است.

به گزارش خبرنگار نشریه الکترونیکی نگاه  به نقل از فرمانداری خوی، دکتر سیوانی فرماندار شهرستان خوی بهمراه آقای عرب نجفی مشاور استاندار در امور مرزها و آقای مصطفوی مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری از مرز رازی بازدید و در جلسه ای مسائل و مشکلات مرز رازی را با حضور دستگاه های ذیربط بررسی کردند.

در این جلسه دکتر سیوانی فرماندار خوی  مرز رازی را یکی از مرزهای مهم استان آذربایجان غربی خواند و افزود: علاوه بر استقرار گمرک ریلی و زمینی در مرز رازی که این مرز را به یک پایانه مهم ترانزیتی و تجاری تبدیل می کند در سال ۹۴ تعداد ۵۶۰ هزار نفر از مرز رازی خوی استفاده کرده اند که تردد این حجم مسافر نیازمند زیرساخت های لازم می باشد. وی افزود: مرز رازی علی رغم مزیت ها و ظرفیت ها نواقصی دارد که باید برطرف شود.

فرماندار خوی یکی از مشکلات موجود در مرز رازی را نبود زیرساخت های لازم دانست و افزود: برای رفع این مشکل باید ساختمان پایانه، فضا و زیرساخت های لازم فراهم شود. وی ابراز امیدواری کرد عملیات ساخت پایانه مرزی رازی از اواخر خرداد ماه آغاز شود.

دکتر سیوانی در ادامه، وجود برخی ناهماهنگی ها بین نهادها و ارگان های مستقر در مرز رازی که ناشی از نبود ساختار و فضای مناسب است را  از دیگر مشکلات مرز رازی دانسته و افزود: برای مدیریت هرچه بهتر تدوین شیوه نامه واحد که وظایف هر سازمان را مشخص و تفکیک می کند لازم و ضروری است.

فرماندار خوی با اشاره به تاکید استاندار آذربایجان غربی برای استفاده از ظرفیت مرزها در جهت رشد و توسعه استان اظهار داشت: یکی از منابع رشد و توسعه استان آذربایجان غربی ظرفیت مرزهای استان می باشد که برای بهبود شاخص های رشد و توسعه استان رونق مرز رازی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

وی تصریح کرد: اعتقاد بنده این است که در صورت حل مشکلات ذکر شده و رونق مرز رازی، تامین امنیت مرز و نیاز مرزنشینان و وضعیت معیشتی مرز نشینان بهبود می یابد.

عرب نجفی از تاکید استاندار آذربایجان غربی برای حل مسائل و مشکلات مرز رازی خبر داد و افزود: توسعه زیر ساخت ها و فضاهای لازمدر پایانه لازم و مسائل و مشکلات مرز رازی بنا به تاکید استاندار آذربایجان غربی باید مرتفع گردد.

مصطفوی مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری با اشاره به سیاست های دولت برای برخورداری مرزنشینان از امکانات مناسب اظهار داشت: در قانون ساماندهی مبادلات مرزی تسهیلاتی برای مرزنشینان پیش بینی شده است که باید مرز نشینان بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

مصطفوی با اشاره به ظرفیت های موجود در مرزهای استان آذربایجان غربی اظهار داشت: مرز رازی خوی یکی از این ظرفیت ها است و باید با فراهم شدن زیرساخت های لازم از این مرز نهایت بهره را در جهت رشد استان ببریم.