5434538شهردار ارومیه از راه اندازی ابزارهای پیشگیری از تخلف ساخت و ساز بنا در ارومیه در سالجاری خبر داد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، محمد حضرت‌پور در جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان آذربایجان‌ غربی گفت: کل پرونده‌های اجرایی کمیسیون ماده ۱۰۰، ۷۲ هزار و ۲۲۸ فقره بوده که ۶۵ هزار و ۳۱۴ فقره آن منجر به صدور رای، ۹۰۳ فقره رای تخریب دریافت کرده، ۵۷ هزار و ۷۴۰ فقره منجر به جریمه، سه هزار و ۳۱۸ فقره بلاتکلیف و در مجموع تاکنون ۷۰ درصد آرای صادره اجرایی شده‌اند.

حضرت‌پور با بیان این که سال گذشته یک هزار و ۴۲۹ پروانه صادر شده که از تعداد پروانه‌های صادره چهار هزار و ۳۹۱ واحد آن مسکونی است؛ اظهار داشت: امسال نیز تاکنون ۲۸۶ فقره پروانه صادر شده که بیشترین آن در منطقه سه و کم‌ترین آن منطقه پنج صادر شده است.

وی با اشاره به این که شهرستان ارومیه در عرض توسعه یافته و در ارتفاع توسعه چندانی ندارد؛تصریح کرد: نوع معماری در ارومیه تخصصی نبوده و بیشتر افراد با تخلف به ساخت‌ و ساز بنا پرداخته‌اند که بیشترین تخلفات صورت گرفته مربوط به مناطق یک و پنج است.

شهردار ارومیه با اشاره به لایحه سال ۹۵ اظهار داشت: با استفاده از ابزارهای پیشگیری در حوزه شهرسازی تمام مناطق ارومیه که از دهم اردیبهشت ماه رونمایی می‌شوند در صورت بروز تخلف توسط فرد در مناطق دیگر پروانه‌ای به وی داده نمی‌شود.