IMG_6334به گزارش خبرنگار نشریه الکترونیکی نگاه، 

دکتر سیوانی فرماندارخوی در اولین جلسه شورای عشایری شهرستان این شهرستان که  با حضور فرماندار و مدیر کل عشایر استان آذربایجان غربی  تشکیل شد؛ اظهار داشت: عشایر آمار قابل توجهی از جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند و باید با همکاری اعضای این شورا در راستای رفع مشکلات و نیازمندیهای این قشر اقدامات موثری انجام گیرد.

وی با برشمردن مسائل و مشکلات عشایر شهرستان، اجرای برنامه های فرهنگی، همکاری در خصوص تأمین امنیت مرزی، راه اندازی تعاونی های عشایری، برگزاری دوره های آموزشی جهت جلوگیری از شیوع بیماری های دامی، ساماندهی مجدد وتغییر در شیوه دامداری، تقویت تولید فرآورده های دامی، احداث بازارچه های عشایری  و ارائه آموزش های لازم را برای عشایر شهرستان بسیار موثر دانست .

فرماندار خوی با اشاره به ظرفیت کشت گیاهان دارویی توسط عشایر شهرستان خوی خواستار برنامه ریزی و حمایت موثردر این زمینه شده و گسترش کشت گیاهان دارویی صادراتی و مزارع گل محمدی تاکید کرد.

مدیر کل امور عشایر استان آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به رتبه سوم استان آذربایجان غربی از لحاظ جمعیت عشایری در کشور اظهار داشت: استان آذربایجان غربی پس از استان های خوزستان و فارس سومین استان کشور با تعداد ۱۰۴ هزار نفر عشایر می باشد که ۱۰ درصد جمعیت عشایر کل کشور را تشکیل می دهد.

وی افزود: استان آذربایجان غربی  در تولید کلاه، جوراب و پاپوش توسط عشایر رتبه نخست کشور را دارا می باشد.

زینال زاده مدیر کل امور عشایری استان آذربایجان غربی با اشاره به آمار بالای بیسوادی در میان جمعیت عشایری استان اشاره کرد و افزود: در سالهای گذشته دوره های آموزشی شمال استان با محوریت شهرستان خوی برگزار شده است که امید است با تفاهم صورت گرفته با آموزش و پرورش جهت اعزام مربیان سوادآموزی به محل سکونت عشایر آمار بیسوادی این قشر کاهش یابد .