139502091617255797596434به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پایان بیست و هشتمین سفر استانی خود در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه از استقبال گرم روز گذشته مردم در شهرستان ارومیه و امروز از استقبال بسیار شکوهمند و گرم مهاباد تشکر و سپاس‌گذاری می‌کنم اظهار داشت: بسیار خوشحالم که این استان امروز در بهترین شرایط از نظر امنیت قرار  داشته و بین مسئولان محترم استان، مقامات فرهنگی ، علما، امام جمعه محترم و بقیه مسئولان یک وحدت و هماهنگی بسیار خوبی را امروز شاهدیم.

وی ادامه داد: همچنین هم‌زیستی خوب اقوام مختلف در این استان همچون شیعه، سنی، ترک و همه در کنار هم به عنوان فرزندان ایران سربلند موجب شده است یک وحدت و اتحاد و انسجام مثال‌زدنی را در استان آذبایجان غربی شاهد باشیم.

رئیس جمهور افزود: گزارشی که در شورای اداری استان از وضع دریاچه ارومیه داده شد بسیار خوشحال کننده است. مسئله احیای دریاچه ارومیه در دستور کار قرار گرفت و امروز با تلاش صورت گرفته به تثبیت این دریاچه رسیدیم. تراز آب دریاچه نسبت به سال گذشته ۴۷ سانتی‌متر بالاتر آمده است.

وی با بیان اینکه افتتاح مجتمع بزرگ پتروشیمی در مهاباد جزو طرح‌هایی بود که ما همیشه به آن علاقه‌مند بودیم و همچنین در منطقه غرب کشور شاهد صنعتی شدن از نوع صنعت پیشرفته باشیم گفت: گزارشی در همین مجتمع داده شده که در منطقه غرب کشور و در مناطق کردنشین غرب کشور از کرمانشاه، ایلام، سنندج و مهاباد همه جا این خط تولیدی پتروشیمی در مسیر ساخت است و امروز در مهاباد این خط تولیدی افتتاح شد که بسیار با اهمیت است. این پتروشیمی ظرفیت تولید ۳۳۰ هزار تن محصول در سال را دارد که امیدواریم دولت موفق شود در مراحل بعدی انجام بدهد.

به گفته روحانی در مجموع طرح‌ها و پروژه‌های زیادی در زمینه آب و کشاورزی و  سرمایه‌گذاری عظیمی در دولت یازدهم در این استان انجام گرفته است و این طرح‌ها  ادامه پیدامی‌کند و  تنها ویژه این استان نبوده و برای مناطق غرب کشور هم مدنظر قرار گرفته است  و سرمایه‌گذاری عظیمی در این زمینه انجام دادیم.

وی افزود: مجتمع پتروشیمی مهاباد جزو پروژه های فاخر منطقه است که امروز افتتاح شد و جای خوشوقتی است که صنایع پتروشیمی در مناطق کردنشین غرب کشور در یک مسیر قرار دارد و امیدارم بتوانیم صنایع پایین دستی این صنعت را در استانهای غرب کشور ایجاد کنیم.

روحانی گفت: دولت در این استان در حوزه آب سرمایه گذاری عظیمی انجام داده و معتقدیم برای صرفه جویی در آب در حوزه کشاورزی حتما باید به مدرن سازی آبیاری کشاورزی اقدام کنیم و به همین خاطر  ۲۸ هزار هکتار از اراضی این استان برای  ابیاری مدرن مد نظر قرار گرفته است.

رئیس جمهور گفت: در این سفر ۳۶۹ طرح وپروژه افتتاح شد و علاوه بر آن ۴۹ طرح با ۹۴۹ میلیارد تومان در این سفر تصویب شد که با بهره برداری از این طرح ها شاهد تحول بزرگ در آبادانی استان خواهیم بود.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که چه‌برنامه دولت برای حمایت از صادرکنندگان چیست گفت: از اساس برنامه دولت  در سال گذشته و هم امسال بر مبنای تشویق بوده است ما جایزه صادراتی، وام‌ و تسهیلاتی برای صادرات مدنظر قرار دادیم و برنامه ما این است که در سال آینده صادرات کشاورزی را توسعه دهیم.

روحانی با بیان اینکه برای نخستین بار در دولت یازدهم صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت گفت: این برای نخستین بار در طول سالیان و در ۶۰ سال گذشته است که صادرات غیرنفتی ما بیش از واردات بوده است و مواد اولیه و کلیه واردات ما امسال هم کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به این‌که برای بحث بسته‌بندی، بازار‌یابی، گمرکی، حمایت‌ها و همچنین برخی از صادرات در کنار هم زنجیروار قرار بگیرد گفت: امسال همه مشوق‌های تولید برای صادرات افزوده  خواهد بود و ۳۰ درصد محصول برای صادرات باشد و برنامه دولت این است که در اقتصاد مقاومتی مسیر صادرات غیر نفتی را هموار کنیم.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد اینکه حدود ۶۵ درصد واحدهای صنعتی و معدنی استان به دلیل مشکلات مالی و بدهی‌های مالیاتی تعطیل شده‌اند و برخی از کارگرها بیکار و سرانه درآمد ناخالص کاسته شده است بنابراین دولت برای احیای صنعت کاهش فقر وبیکاری چه تمهیداتی اندیشیده و برای جذب سرمایه گذراران داخلی و خارجی و استفاده از ظرفیت‌های مرزی چه برنامه هایی را مدنظر قرار داده است گفت:همه تلاش دولت برای راه‌اندازی واحد‌های صنعتی نیمه تعطیل و تعطیل  است. در تلاش هستیم با بررسی‌های صورت گرفته با تسهیلات بانکی بنگاه‌ها را فعال کنیم و در این زمینه در پایان سال حتما یک آمار خوبی را ارائه می‌دهیم.

روحانی با بیان‌اینکه امسال حتما چند هزار واحد تولیدی را فعال کنیم اظهار داشت: در این زمینه برخی واحدها وام‌هایی گرفته‌اند و وام‌هایی بوده که معوقه شده است و  به کمیته در استان‌ها اجازه داده ایم برای حل این مشکل اقدام کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد این که دولت چه برنامه‌ای برا حل مشکل کشاورزان استان دارد بیان کرد: برای صادرات محصولات کشاورزی ۱۰۰ میلیاردتومان اعتبار از صندوق توسعه اختصاص یافته است که بصورت  وام با سود ۱۰ درصد در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور با بیان این‌که بخش بزرگی از محصولات این استان که بالغ بر ۶ میلیون تن است باید صادر شود گفت: شرایط صادرات امروز شرایط بسیار خوبی است ودر این شرایط با دادن وام و اعتبار به افزایش صادرات باغی کمک کنیم.

روحانی در پاسخ به این سوال که دولت برای برقراری یک نظام مدیریت یک نظام مدیریت اکوسیستمی در  دریاچه ارومیه چه برنامه‌ای دارد اظهار داشت: باید از این منبع خداداد در کنار دریاچه ارومیه استفاده کنیم در این مورد بین بخش صنعت و محیط زیست اختلاف‌هایی بوده است که بهرحال باید با توجه به مراقبت‌های زیست محیطی از این منابع استفاده کرد که پیشاپیش کشورهای همسایه خریدار این محصول هستند و باید در این زمینه طرحی آماده و در این چارچوب کار آغاز شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در این مورد که با عنایت به اینکه ارومیه دارای ظرفیت‌های گردشگری مناسبی است. اولویت دولت برای برنامه‌ریزی و بستر سازی برای ظرفیت‌های گردشگری در این استان چیست؟ گفت: یکی از منابع بزرگ برای جذب گردشگر همین دریاچه ارومیه است که  باید احیا شود  در کل استان ظرفیت مناسبی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد  یک امر زیربنایی مهم استان مسئله امنیت است که به خوبی وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به این که مردم مهمان‌دوست و همزیستی بین اقوام مختلف از شرایط منحصر به فرد این استان است اظهار داشت: در زمینه صنعت گردشگری در این استان باید کارهای دیگری از جمله توسعه راه‌آهن، توسعه فرودگاه‌ها و هتل‌ها مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه ۲ هتل در استان افتتاح شد و هتل‌های بسیاری در دست ساخت است  و به اندازه هرچه هتل از ابتدا در ایران ساخته شده است در ۵ تا ۶ سال آینده ساخته شود .

روحانی با بیان این که با توسعه گردشگری ما به دنبال ایجاد اشتغال برای جوانان هستیم، گفت: در این زمینه باید به فناوری های نوین بپردازیم که ۲۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان این امر را تحت پوشش قرار داده‌اند و برای آن وام‌هایی هم در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است

وی با بیان این‌که مابدون یک حرکت بزرگ حریف مسئله بیکاری نمی شویم گفت: سالانه حدود یک میلیون نفر وارد بازار کار می‌شوند. ۴ الی ۵ میلیون نفر هم از قبل بیکار داشتیم و ما باید سالانه بیش از یک میلیون اشتغال ایجاد کنیم. در طول ۱۰ سال گذشته اشتغال خالص ما خیلی پایین و نزدیک صفر بوده است.

دکتر روحانی اظهارداشت: اشتغال خالص را باید به یک میلیون شغل در سال برسانیم. یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال، تقویت صنعت گردشگری است. امیدواریم در این استان و سایر مناطق کشور در این زمینه پیشرفت‌های لازم حاصل آید.