IMG_6565فرماندار خوی گفت: ائمه جماعات می توانند در راستای پیشگیری، درمان و کنترل مصرف مواد مخدر و نیز جذب مشارکت های مردمی از طریق آگاه سازی مردم در سخنرانی مراسم ها و منابر مساجد نقش بسیار مهمی ایفا نمایند.

به گزارش خبرنگار نشریه الکترونیکی نگاه، جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان خوی با حضور امام جمعه، فرماندار، ائمه جماعات شهری و روستائی و اعضای این شورا برگزار شد.

در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین سید رضی شکوری با اشاره به پیش رو بودن ۶  تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدراظهار داشت: امروزه موضوع مواد مخدر به یک معضل جهانی تبدیل شده است بطوریکه سازمان ملل نیز ورود پیدا کرده و کشور ما نیز از جمله کشورهای هدف استکبار در جهت آلوده سازی می باشد لذا ضرورت دارد موضوعات مربوط به این پدیده شوم بصورت دقیق و علمی مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد.

در ادامه، امام جمعه خوی به بیان حکم شرعی مواد مخدر و  ادله حرمت مواد مخدر از دیدگاه فقهای شیعه و علمای اهل سنت پرداخت.

دکتر سیوانی فرماندار شهرستان خوی نیز در این جلسه با ارائه آمارها و گزارشاتی از وضعیت اعتیاد در کشور اظهار داشت: تعداد یک و نیم میلیون معتاد ثبت شده در کشور وجود دارد که از این تعداد ۹۰ درصد مرد و ۱۰ درصد زن می باشند . ۶۲ درصد از معتادین متأهل هستند و بیشترین شیوع اعتیاد در گروه سنی ۳۰ الی ۳۹ سال می باشد .

وی افزود: طبق گزارش سال ۲۰۱۱ ، ایران در زمره مناطقی است که روند افزایش شیوع آلودگی با ویروس ایدز در بین مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی بسیار بالا است و بیش از ۶۸ درصد مبتلایان به بیماری ایدز در کشور از طریق اعتیاد تزریقی به این بیماری مبتلا می شوند .

وی در ادامه، فرآیند منجر به اعتیاد را در مراحل گرایش به مصرف – مصرف آزمایشی – مصرف گاهگاهی – سوء مصرف – وابستگی واعتیاد خلاصه نموده و تصریح کرد: پیشگیری های لازم باید در هر یک از این مراحل انجام شود تا از حرکت فرد آلوده به مواد به مراحل بعدی جلوگیری شود .

فرماندار خوی با بیان اینکه روند مصرف مواد مخدر نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده و متوسط سن مصرف کنندگان نسبت به سال های قبل پایین آمده تصریح کرد : الگوی مصرف ، گروه های سنی و جنسیت در مصرف مواد مخدر در کشور تغییر پیدا کرده و همه اقشار جامعه در هرسنی و جنسیتی در معرض اعتیاد به مواد مخدر قرار دارند .

وی با اشاره به لزوم اطلاع رسانی و آگاه سازی در راستای پیشگیری از مصرف مواد مخدر اظهار داشت: ائمه جماعات می توانند در راستای پیشگیری، درمان و کنترل مصرف مواد مخدر و نیز جذب مشارکت های مردمی از طریق آگاه سازی مردم در سخنرانی مراسم ها و منابر مساجد نقش بسیار مهمی ایفا نمایند و در جهت اجتماعی کردن موضوع مواد مخدر در پیشگیری و کنترل آن تأثیر جدی داشته باشند .

وی با اشاره به اهمیت جایگاه روحانیت بین مردم و فرصت مناسب در ماه مبارک رمضان خواستار کمک ائمه جماعات مساجد شهری و روستائی در جهت پیشگیری ، هشدار و آشنایی با آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر در سخنرانی های ماه مبارک رمضان گردید .