IMG_9930دکتر سیوانی از تخصیص ۷۰۰میلیارد ریال اعتبار توسط هیئت دولت تدبیر و امید برای تکمیل بیمارستان آیت الله خویی توسط  هیئت دولت تدبیر و امید خبر داد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه به نقل از روابط عمومی فرمانداری خوی، جلسه بررسی مسائل و مشکلات، ظرفیت ها و مزیت های نسبی شهرستان خوی با حضور دکتر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، خانم مولاوردی معاون محترم امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و دکتر قاضی زاده هاشمی وزیرمحترم بهداشت،درمان وآموزش پزشکی و مهندس سعادت استاندار محترم آذربایجان غربی و چند تن از مدیران کل استانی در محل فرمانداری خوی برگزار گردید .

دکتر حسین سیوانی اصل فرماندار خوی در ابتدای  این جلسه ضمن خیر مقدم به جناب آقای دکتر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، سرکار خانم مولاوردی معاون محترم رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده و جناب آقای مهندس سعادت استاندار محترم آذربایجان غربی و هیئت همراه، حضور مسئولان بلند پایه کشوری و استانی را در شهرستان خوی نوید بخش رفع مسائل و مشکلات رشد و توسعه  این شهرستان دانست.

وی افزود: این سفر در ادامه سفر ریاست محترم جمهوری به استان آذربایجان غربی و با ابتکار و پیشنهاد فرمانداری خوی و همچنین با پیگیری ها و حمایت های ویژه سرکار خانم مولاوردی به حمدالله محقق شد. وی تصریح کرد: مردم خوی بیرون از این جلسه منتظر دریافت خبرهای خوش و تصمیمات تاثیرگذار در رشد و توسعه شهرستان هستند و از جنابعالی خواهشمند است نسبت به تصویب پروژه های پیشنهادی شهرستان و در خصوص تامین مطالبات بحق مردم شهرستان خوی دستورات ویژه صادر نمایید.

فرماندارخوی در ادامه با اشاره به توسعه نامتوازن کشور اظهار داشت: استان های مرزی از عدم توسعه متوازن در کشور بیشترین آسیب را دیده اند و توسعه نامتوازن در استان ما و به تبع آن در شهرستان خوی قابل مشاهده است و علی رغم وجود ظرفیت ها و مزیت ها، شهرستان خوی نیز رشد و توسعه چندانی نداشته است.

دکتر سیوانی با اشاره به مسائل و مشکلات توسعه شهرستان خوی اظهار داشت: عمده مسائل و مشکلات شهرستان خوی در چهار بخش آب ، بهداشت و درمان، راه های مواصلاتی و گردشگری می باشد.

وی تامین آب شرب شهرستان خوی را یکی از مهمترین مشکلات این بخش دانست و افزود: کل آب شرب شهرستان از آب های زیرزمینی تامین می شود و این امر باعث فرونشست دشت خوی از کانون مرکزی و ممنوعه شدن این دشت شده است که عواقب زیست محیطی جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

فرماندار خوی مصرف شدن بیشتر آب شهرستان در بخش کشاورزی را یکی دیگر از معضلات بخش آب شهرستان عنوان کرد و افزود: کمبود آب باعث صدمه به بخش صنعت شهرستان خوی شده است.

دکتر سیوانی در ادامه تشریح مشکلات بخش آب شهرستان بر جلوگیری از خروج آب های سطحی از دشت خوی تاکید کرد.

فرماندار خوی با اشاره به مشکلات راه های مواصلاتی شهرستان اظهار داشت: آمار فوتی تصادفات در راه های مواصلاتی شهرستان بخاطر بار ترافیک سنگین و استاندارد نبودن زیاد می باشد و جاده خوی- رازی و خوی ایواوغلی نیازمند تخصیص اعتبار و تبدیل شدن به جاده اصلی می باشد.

دکتر سیوانی با اشاره به مسائل فرهنگی و گردشگری شهرستان اظهار داشت: شهرستان خوی ذخایر مثال زدنی و منحصر بفردی از جمله مزار شمس تبریزی دارد .

دکتر کبیری نماینده مردم شهرستان های خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی در این جلسه ضمن تشکر از دکتر نوبخت به جهت تحقق وعده سفر ایشان به خوی و با اشاره به ظرفیت های شهرستان خوی در بحث توسعه اظهار داشت:  خروجی این جلسه برای مردم شهرستان خوی خیلی مهم است و امیدواریم مطالبات مردم شهرستان با نظر مثبت جنابعالی به نتیجه برسد.

وی با اشاره به مشکلات شهرستان خوی از جمله نبود بیمارستان، تامین اب شرب و جاده های مواصلاتی خواستار تعیین زمان دقیق و عملیاتی نمودن مصوبات این سفر گردید.

حجت الاسلام شکوری امام جمعه خوی با اشاره به سابقه تاریخی و فرهنگی شهرستان خوی اظهار داشت: از سالیان گذشته شهر خوی مرکز فرهنگی و علمی بوده است و در عصر حاکمیت صفوی ۵ حوزه علیمه در این شهر وجود داشته است و در عصر حاضر بیش از ۱۰۰۰ نسخه کتاب خطی منحصر به فرد از قرن چهارم  به بعد در حوزه علمیه شهرستان خوی نگهداری می شود و بیش از ۶۰۰ نفر طلبه در پایه ۱۰ مشغول به تحصیل هستند.

امام جمعه خوی با اشاره به توسعه استان آذربایجان غربی اظهار داشت: استان آذربایجان غربی در بسیاری از شاخص های توسعه دچار عقب ماندگی است و این دلایل مختلفی دارد. وی افزود: از جمله دلایل عقب ماندگی استان آذربایجان غربی می توان به واقع شدن در نوارمرزی، قاچاق کالا و موادمخدر، مهاجرت و مشکلات فرهنگی و جنگ تحمیلی اشاره کرد.

سرکار خانم مولاوردی معاون محترم رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده ضمن تبریک ولادت حضرت معصومه و روز ملی دختر و آغاز  دهه کرامت  اظهار داشت: مردم شهرستان خوی بعد از سفر هیئت دولت به استان آذربایجان غربی امیدوار به حل مسائل و مشکلات توسعه شهرستان هستند و انشاالله سفر کتر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور  و دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شهرستان خوی با خیر و برکت همراه باشد.

دکتر مولاوردی با اشاره به ظرفیت ها و مزیت های شهرستان خوی اظهار داشت:  طی سال های گذشته علی رغم وجود ظرفیت ها و مزیت های  نسبی، این ظرفیت ها مغفول واقع شده است.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد تا پایان مدت دولت تدبیر و امید مطالبات به حق و تاریخی مردم شهرستان خوی عملی گردد.

مهندس سعادت با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های تولید و اشتغالزایی شهرستان خوی و وجود نیروی کار متخصص و تحصیل کرده اظهار داشت: زمینه برای توسعه متوازن و مشارکت بخش خصوصی در خوی وجود دارد .

وی افزود: با توجه به دستورات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، اگر مشکل زیرساخت را در خوی حل کنیم حاشیه امنی برای سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی فراهم می شود .

وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی برای توسعه صادرات غیر نفتی ابزار خیلی خوبی است تصریح کرد: یک منطقه ویژه اقتصادی برای خوی پیشنهاد کردیم و آقای ترکان هم پذیرفته اند و امیدواریم با پیگیری هایی که انجام خواهیم داد جهت تصویب به مجلس ارائه شود .

استاندار آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به مشکل عدم توازن در کشور و به تبع آن در استان آذربایجان غربی افزود : میزان ۲۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است تا مشکل عدم توازن در استان حل شده و شهرستان های استان به حد وسط توسعه استان برسند .

دکتر نوبخت در این جلسه  با بیان فلسفه وجودی این سفر اظهار داشت: در سفر اخیر ریاست محترم جمهوری به استان آذربایجان غربی حسب درخواست خانم مولاوردی جلسه ای با حضور امام جمعه محترم و فرماندار خوی در سازمان مدیریت استان برگزار شد و من قول دادم برای موضوعی که در این جلسه مطرح شد به شهرستان خوی سفر کنم و این سفر در راستای تحقق وعده داده شده به مسئولان شهرستان خوی می باشد.

وی با اشاره به نظر مساعد و مثبت جهت کمک به توسعه منطقه خوی تصریح کرد : برای توسعه منطقه خوی ۴ فرصت وجود دارد که عبارت اندز : ۱- بنده اختیار قانونی دارم به اعتباراتی که در سفر قبلی ریاست محترم جمهوری به استان مصوب شد، رقمی را اضافه کنم و این فرصت مناسبی برای توسعه استان می باشد .

۲- قانون این اجازه را به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می دهد به میزان ۱۰ درصد از ردیف های بودجه سال ۹۵ را که ۷ ماه دیگه تموم می شود را افزایش دهد .

۳- در بخشنامه بودجه سال ۹۶ که شهریور ماه نوشته می شود می توان اعتبار خوبی در بودجه سال آینده در نظر گرفت .

۴- با توجه به تنظیم برنامه ششم توسعه، مسئولان شهرستانی یک برنامه بلند مدت برای توسعه شهرستان خوی تهیه کنند تا با نظر مثبت جهت اعمال در برنامه ششم توسعه مورد بررسی قرار گیرد .

دکتر نوبخت افزود : من اعلام آمادگی می کنم از این ۴ فرصت برای کمک به مردم شریف خوی استفاده کنم.

وی در ادامه با یادی از مقام شامخ شهدای شهرستان خوی و با اشاره به جایگاه والای عالم گرانقدر آیت الله خویی ابراز امیدواری کرد همه ما بتوانیم در راستای کمک به مردم شهرستان خوی موثر باشیم

گفتنی است در پایان جلسه دکتر نوبخت برای تکمیل ساخت بیمارستان آیت الله خویی میزان ۷۰۰میلیارد ریال اعتبار و مبلغی نیز برای ساخت مقبره شمس تبریزی اختصاص داده و مقرر نمود ساخت جاده مرزی قطور نیز از طریق کمیسیون ماده ۲۱۵ از محل اعتبارات ملی تامین اعتبار شود.