imagesمدیر پایگاه انتقال خون خوی از افزایش ۲۵ درصدی آمار خون در شهرستان خوی در ۵ ماهه اول سال ۹۵ خبر داد.

یه گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، دکتر ابوالقاسم مهمان نواز، مدیر پایگاه انتقال خون شهرستان خوی عصر دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تقدیر و تشکر از صاحبان قلم اظهار داشت: عملکرد پایگاه انتقال خون در ۵ ماهه سال ۹۵ نسبت به عملکرد ۵ ماهه سال ۹۴ افزایش ۲۵ درصدی داشته است.

وی افزود: شهرستان خوی به محل تجمیع اهداکنندگان خون در شمال استان به مرکزیت شهرستان خوی از زمان انتقال بنده به این واحد صورت گرفت که از سال۱۳۶۴ تاسیس این مرکز این کار عملی نشده بود.

مهمان نواز تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرستان خوی ۸ بیمارستان را از نظر اهدای خون پوشش می دهد و در این عمل مجبور بود از استان خون گیری کنند تبدیل خوی بعنوان مرکزیت چند شهرستان باعث شد این شهرستان بعنوان مرجعیت قرار گیردو دیگر نیازی به درخواست خون از استان درصورت افزایش اهدای خون نخواهد داشت.

به گفته وی تولید و توزیع پلاکت خون در این شهرستان نیازمند حضور و حمایت جدی مسئولین است گفت: با توجه به اینکه بیماران سرطان خون، شیمی درمانی و برخی بیماری های اینچنین نیاز به پلاکت خون دارند باید روی این موضوع توجه جدی گردد.

وی افزود:  رده سنی در اهدای خون بین ۱۷ تا ۶۰ سال است ولی در شهرستان خوی خوشبختانه بیشتر اهدا کنندگان رده سنی بین ۳۰ تا ۴۵ سال دارند و بانوان نیز  واقعا این امر مشارکت بسیار خوبی دارند که امیدواریم پرنگ تر گردد.

سرپرست انتقال خون شهرستان خوی نامناسب بودن فضای فیزیکی این پایگاه را مهمترین مشکل دانست و افزود: این پایگاه بدلیل نامناسب بودن در محل مورد نظر و وجود مشاغل مزاحم باعث شده است حتی مراجعه بیشتر افراد بخصوص بانوان با مشکل رو به روگردد.

وی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه نقش رسانه ها در این امر انسانی اهدای خون واقعا مهم است خاطر نشان کرد: همه ما باید دست به دست هم دهیم و این رکورد موجود در مرکز اهدای خون این شهرستان را از بین ببریم ولی عملکرد این ۵ ماهه واقعا رضایت بخش بوده که امیدواریم هر روز رو به افزایش باشد.