68943810_73592914aafaaرئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی آذربایجان غربی از افزایش ۹۷ درصدی کشف مواد مخدر در استان خبر داد

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، سرهنگ کریم اکبری در گفتگو با خبرنگارانبا اشاره به اینکه در پنج ماهه امسال، یک تن و ۵۱۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر سنتی در استان کشف شداست، افزود: این میزان کشفیات نسبت به مشابه سال گذشته ۹۷ درصد رشد کشفیات داشته است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی  آذربایجان غربی با اشاره به رشد ۳۸ درصدی کشف پیش سازهای مواد مخدر صنعتی در سالجاری افزود: در در سالجاری چهار تن و ۸۱۲ کیلوگرم پیش سازهای مواد مخدر صنعتی کشف شده است که در این راستا پنج هزار و ۳۹۵ نفر  شامل یک هزار و ۷۰۹ نفر توزیع کننده، ۲۹۵ نفر قاچاقچی و سه هزار و ۳۹۱ نفر معتاد متجاهر و کارتن خواب دستگیر شدند.

اکبری از متلاشی شدن ۳۱ باند تهیه و توزیع مواد مخدر در آذربایجان غربی خبر داد و گفت: اعضای این باندها  دستگیر و روانه زندان شدند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان غربی با اشاره به افزایش تولید مواد مخدر در کشورهای مرزی استان بویژه افغانستان افزود: آذربایجان غربی به جهت موقعیت جغرافیای در بحث آسیب های اجتماعی و امنیتی بیشتر از سایر استان های کشور مورد هدف کشورهای بیگانه قرار دارد.

وی افزود : طبق برآوردهای انجام گرفته در سالجاری گرایش معتادان به شیشه و هروئین  در سالجاری کاهش یافته و این درحالی است که متاسفانه آمار استفاده از قرص های روان گردان و توهم زا افزایش یافته است.

اکبری ادامه داد: تهیه آسان و باورهای غلط و غرور کاذب جوانان و تلاش آنان برای دست یافتن به زیبایی‌های مدرن؛ از عوامل گرایش جوانان  به سمت مصرف قرص‌های  روان گردان  است که اعتیاد به این قرص‌ها به مراتب بسیار وخیم‌تر از اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و سنتی است.

وی یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش اعتیاد در جامعه را افزایش بیکاری عنوان کرد و گفت: ریشه اعتیاد از بیکاری و برخی معضلات موجود در جامعه  نشات می گیرد که باید توجه ویژه ای در این راستا شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد آذربایجان غربی با بیان اینکه ۶۸ درصد از کل جرائم در آذربایجان غربی مربوط به مرکز استان است؛ افزود: شهرستان های ارومیه، خوی و بوکان  دارای بیشترین معتاد در آذربایجان غربی هستند.

وی به تکمیل  اردوگاه ماده دو خوی با پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصدی اشاره کرد و  اظهار داشت: این اردوگاه دارای ظرفیت ۵ هزار نفر برای جرائم مواد مخدر است.