entezarrrrrrrrrrمراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن در ارومیه برگزار شد

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، در این مراسم که با هدف تجلیل از صنعت گران  و معدن کاران استان که در محل اتاق بازرگانی و صنعت و معدن ارومیه برگزار شد، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه عدم شفاف سازی و مشکلات مدیریتی را ریشه مشکلات در حوزه اقتصاد عنوان کرد و افزود: انتظار داریم دولت تدبیر و امید در راستای رفع مشکلات بخش اقتصادی چاره اندیشی کند.

اعطای تسهیلات به ۹۶۱ واحد تولیدی در آذربایجان غربی

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز گفت: در راستای رفع موانع تولید در آذربایجان غربی ۹۶۱ واحد تولیدی در استان برای اعطای تسهیلات شناسایی شده است که از این تعداد ۲۷۱ واحد واجد دریافت تسهیلات هستند.

محمد‌فاروق گرمیانی با اشاره به رفع موانع تولیدی، اذعان داشت: ۱۳۰ جلسه رفع موانع تولید با همکاری مسؤولان استانی داشتیم که این جلسات موجب رفع موانع تولید در استان شده است.

فعال‌سازی ۲۲۰ واحد صنعتی در آذربایجان‌غربی

در ادامه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی این استان را قطب تولید صنعت به ویژه صنایع دانش‌بنیان عنوان کرد و افزود: علاوه بر آن، این استان در بخش معدن و فراورده‌های معدنی جزو۱۰ استان برتر کشور است

محمد‌صادق اسکندری به راه‌اندازی ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی راکد در سطح کشور تصریح کرد: در این باره در سطح استان نیز کارهای ارزشمندی آغاز شده و تکمیل طرح‌هایی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد، راه‌اندازی طرح‌های مهم به ویژه زنجیره تولید و ارزش و نیز فعال‌سازی ۲۲۰ واحد صنعتی در آذربایجان‌غربی از برنامه‌های مهم استان و سازمان به شمار می‌رود.

وی به مطالعه پهنه های شمال و جنوب استان اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه مطالعات ژئوفیزیک هوایی که از سال ۱۳۵۳ تاکنون رخ نداده بود، مطالعه پهنه‌های شمال و جنوب استان از جمله اقدامات این نهاد در سالجاری است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی  اظهار داشت: همچنین شناسایی واحدهای تولیدی صنفی در بخش بازرگانی داخلی و تکمیل مجتمع‌های صنفی آذربایجان‌غربی جزو اقدامات مهم این نهاد به شمار می رود.

امسال در آذربایجان‌غربی برای ۷۰۰ میلیون دلار صادرات برنامه‌ریزی شده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی  با بیان اینکه امسال در استان برای بیش از ۷۰۰ میلیون دلار صادرات برنامه‌ریزی شده است بیان کرد: بنابراین برای نیل به آن باید فعالیت‌های بسیاری انجام داده و سهم و نقش صادراتی خویش را ارتقاء بخشیم.

نادر صفرزاده با تاکید بر سوق یافتن به سمت خصوصی سازی در کشور اظهار داشت: باید فرودگاه‌ها و راه آهن به بخش خصوصی واگذار شده و همانطور که رئیس جمهور اعلام کرد، دولت زیرساخت‌ها و شرایط را مهیا می‌کند تا بتدریج نقش آن در اقتصاد و تجارت به حداقل برسد.

وی با اشاره به مشکلات حوزه اقتصاد، بویژه صنعت تصریح کرد: هم‌اکنون برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی به تنظیم و تصویب دولت رسیده و امید است که روز به روز نقش استان در این تجارت جهانی برجسته‌تر شود.

تصمیمات یکپارچه  لازمه توسعه کشور و رفع مشکلات

در ادامه مراسم رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران  گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد فارغ التحصیلان کشوری بیکار هستند
سید عبدالوهاب سهل‌آبادی تصمیمات یکپارچه را  لازمه توسعه کشور و رفع مشکلات و خروج از رکود و تورم موجود در جامعه عنوان کرد و افزود: امیدواریم در این بین نقش تشکل‌ها پررنگ‌تر شود تا فعالان صنعتی بتوانند مستقیماً در فرآیند تصمیم‌سازی‌های مرتبط با این بخش از اقتصاد کشور بیش از پیش مشارکت کنند.

رشد هشت درصدی بخش صنعت و معدن

معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم با اشاره به  رشد هشت درصدی بخش صنعت و معدن بیان کرد: با وجودی اینکه تاکنون تمامی اهداف پیش‌بینی شده محقق نشده، اما پیش‌بینی می‌شود که امسال دولت به رشد اقتصادی در صنعت نائل شود، هر چند که بسیاری از واحدهای تولیدی دارای مسائلی همچون مشکلات بانکی و بیمه‌ای، اقتصاد و دارایی و زیرساختی هستند.

محسن صالحی نیا با اشاره به شعار سال رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر”اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل”افزود: با توجه به فرمان رهبری، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در بالاترین مرجع دولت تشکیل و سعی شد که در تمامی بخش‌های اقتصادی، روش‌هایی برای برون رفت از این مسائل و مشکلات تعریف و هدف‌گزاری شود.

صالحی‌نیا با تاکید بر افزایش صادرات در کشور اظهار داشت: از سوی دیگر واردات نیز باید به نحوی مدیریت شده و یا در جایی که صد در صد امکان‌پذیر است محدود شود.

وی با اشاره به اینکه واحدهای کوچک و متوسط سطح کشور در سامانه اطلاعاتی شناسایی و مشکلات آنها مورد رصد قرار می‌گیرد گفت: امسال هفت هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار واحد تولیدی به یک چرخه تولید قابل قبول باز می گردند.

لزوم  اصلاح سیتم بانکی در کشور

نادر قاضی پور، نماینده مردم شهرستان ارومیه نیز در این مراسم گفت: برای برقراری عدالت در جامعه باید با حقوق های نجومی برخورد شود چرا که بسیاری از مدیران ارشد استانی ما با حقوق های ناچیز اقدامات ارزشمندی را انجام میدهند در حالیکه برخی از افراد حقوق های کلان و نجومی در یافت می کنند و این نشانه ای از بی عدالتی است

وی، در ادامه با تاکید بر اصلاح سیتم بانکی در کشور افزود: با اصلاح سیستم بانکی بسیاری از مشکلات جامعه بخصوص مشکلات بخش صنعت نیز به راحتی حل خواهند شد

قاضی پور با بیان اینکه بیکاری منشاء اصلی بسیاری از آسیب های اجتماعی است؛ اظهار داشت: باید با رونق بخش صنعت  و معادن برای جوانان زمینه های اشتغال فراهم شود

در این مراسم ۳۹ نفر از صنعتگران استان که شامل ۳۰ نفر در بخش صنعت و ۹ نفر در بخش معدنی از شهرستان های ارومیه، خوی، تکاب، چایپاره، بوکان، ماکو، مهاباد، میاندوآب، نقده، پیرانشهر و سلماس تجلیل به عمل آمد.