139301202022499162500554رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی آذربایجان‌غربی گفت: در چهار ماهه نخست امسال شاهد کشف ۹۲ درصد از جرائم سایبری در آذربایجان غربی بودیم

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، سرهنگ حسن کوره‌بلاغی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به رشد قارچ گونه شبکه‌های اجتماعی و گسترش استفاده از فضای مجازی؛ اغلب علاقه‌مندان به این شبکه‌ها بویژه جوانان و نوجوانان ممکن است آسیب‌های غیر قابل جبرانی را نیز متحمل شوند.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته جرائم اقتصادی جز بیشترین جرائم بودند افزود: هم اکنون هتک حرمت، ایجاد مزاحمت و نشر اکاذیب از مهم‌ترین و بیشترین جرائمی است که در سطح استان انجام می‌شود.

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی آذربایجان‌غربی با اشاره به افزایش ۸۵ درصدی وقوع جرائم سایبری در چهار ماهه  امسال اظهار داشت:شاهد کشف ۹۲ درصد از جرائم سایبری در آذربایجان غربی بودیم

سرهنگ کوره‌بلاغی میانگین سنی دستگیرشدگان در جرائم سایبری آذربایجان غربی بین ۲۶ تا ۴۰ سال عنوان کرد و افزود: ۵۱ درصد از دستگیر شدگان در این زمینه در رده سنی ۲۶ سال به بالا، ۴۳ درصد در رده سنی ۱۸ تا ۲۵ سال و شش درصد مربوط به سایر گروه‌های سنی بوده است.

وی آگاه‌سازی و آموزش روش استفاده صحیح از شبکه‌های اجتماعی را مهمترین راه پیشگیری از وقوع جرائم در این زمینه عنوان کرد و افزود: در این راستا در سالجاری  تا کنون تعداد ۲۱۰ مورد آگاه‌سازی، ۱۱ مورد نمایشگاه، و ۵۰ مورد کلاس آموزشی در استان برگزار شده است.

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی گفت: بیشترین جرم صورت گرفته شده توسط مجرمان را در شبکه اجتماعی تلگرام عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه شبکه اجتماعی تلگرام به روزترین شبکه اجتماعی جامعه است لذا استفاده کاربران از این شبکه اجتماعی افزایش یافته، در نتیجه موجب ورود افراد سودجو به این شبکه اجتماعی شده است.

وی با بیان اینکه زنان بیشترین قربانیان شبکه‌های اجتماعی در استان هستند؛  اظهار داشت: بانوان از جمله افرادی هستند که با انتشار مطالب غیر مرتبط،  وعکس‌های خصوصی در شبکه‌های اجتماعی بیشترین آسیب‌ها را را می بینند.