مدیر سازمان انتقال خون خوی با بیان اینکه ۸۱۲ نفر در تاسوعا و روز عاشورای حسینی جهت اهدای خون به مراکز ما مراجعه کردند،‌ از رشد ۲۰ درصدی اهدای خون نسبت به سال ۹۴ در این ایام خبر داد.

دکتر ابوالقاسم مهمان نواز در گفت‌وگو با خبرنگار نشریه الکترونیکی نگاه، با بیان اینکه اهدای مستمر خون موجب دسترسی دائم به خون کافی در طول سال می شود و این اقدام از اتلاف خون های اهدایی و خطرات زیست محیطی ناشی از دفع خون های مصرف نشده جلوگیری می کند، اظهار کرد: طرح نذر خون در ماه محرم و صفر فرصت مناسبی را در اختیار اهدا کنندگان خون به ویژه بار اولی ها فراهم می کند.

وی با بیان اینکه همزمان با سراسر کشور طرح بزرگ نذر خون با شعار ” نذر خون، تصمیم آگاهانه، اهدای خون مسئولانه ” در حال اجراست، افزود: این اقدام با رویکرد استفاده صحیح از ظرفیت های فرهنگی مردم با هدف پیوستن به صف داوطلبان اهدای خون در ماه محرم و صفر انجام می شود که این حرکت در شهرهایی همچون دارالمومنین خوی بارزتر است.

مهمان نواز گفت: نیاز به خون تنها در شرایط و زمان خاص نیست و همیشه وجود دارد و نیاز است هموطنان در طول سال با اهدای خون خود ما را یاری کنند و یکی از اهداف مجموعه انتقال خون شهرستان خوی ترویج فرهنگ اهدا خون بین شهروندان خویی است و راهکارهای مناسب به منظور تحقق این امر را شناسایی و تدوین کرده‌ایم.

مدیر پایگاه انتقال خون شهرستان خوی با بیان اینکه در این طرح بیشتر فرصت اهدای خون در روزهای خاص ماه محرم در اختیار اهداکنندگان بار اولی قرار می گیرد تا با این اقدام شمار اهدا کنندگان خون افزایش یابد، بیان کرد: مردم شهید پرور شهر دارالمومنین خوی در روز تاسوعا و عاشورا  سال جاری ۷۶۶ واحد خون اهدا کردند.

این مقام مسئول گفت: از اول ماه محرم تا به امروز ۱۰۰۸ نفر به پایگاه انتقال خون خوی مراجعه کردند که از این تعداد۸۱۲ نفر در روز تاسوعا و عاشورا نذر خون دادند.

وی خاطر نشان کرد: توصیه می‌شود افرادی که قصد اهدای خون دارند تا ۶ ساعت قبل از انجام اهدای خون حتماً غذا میل کرده و از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشند.

مهمان نواز با تأکید بر اینکه همراه داشتن کارت ملی جهت اهدای خون الزامی است، افزود: افرادی که قصد اهدای خون دارند حتماً به سوالات پزشکان مربوطه که در پایگاه مستقر هستند به درستی و با دقت پاسخ دهند.

وی در پایان سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از مردم شریف و دارالمومنین شهرستان خوی تصریح کرد: جا دارد از تمام مسئولین شهرستان جهت همکاری صمیمانه تشکر ویژه ای داشته باشم.