250رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: سالانه ۱۶ میلیون و ۵۸۶ هزار و ۴۰۰ تن مواد معدنی از معادن استان استخراج می شود.

جعفرصادق اسکندری  در گفتگو با خبرنگار نشریه الکترونیکی نگاه؛ با اشاره به تدوین سند توسعه صنعتی، معدنی، تجاری و سرمایه‌گذاری شهرستان سلماس گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در راستای اجرای سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی و  برنامه های توسعه ای دولت تدبیر و امید با هدف تهیه نقشه راه صنعت، معدن و تجارت استان جهت دستیابی به توسعه پایدار براساس مزیتهای مناطق استان، اقدام به تدوین سند توسعه صنعتی، معدنی،تجاری و سرمایه گذاری شهرستانها نموده است.

وی دستیابی به جایگاه ده استان برتر کشور در شاخصهای اقتصادی صنعت، معدن و تجارت در افق ۱۴۰۴ را چشم انداز صنعت و معدن و تجارت استان عنوان کرد و افزود: بهبود مستمر سهولت انجام کسب و کار با تأکید بر بهبود شاخصهای ۱۰ گانه بانک جهانی، پشتیبانی از تولید و عرضه کالا و خدمات مبتنی بر فناوری با ارزش افزوده بالا، بهبود و توسعه روابط تجاری بین المللی و تسهیل تجارت در فضای رقابتی با اولویت صادرات غیرنفتی، توانمندسازی بخش خصوصی و رفع موانع توسعه آن،  تسهیل در ارتقای سطح فناوری، توسعه صنایع پیشرفته و خدمات مرتبط تکمیل زنجیره ارزش فعالیتهای معدنی، صنایع مربوطه و پشتیبانی از تولید کالاهای واسطه ای و جلب و توسعه سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت را از موضوعات راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این راستا است.

وی پشتیبانی از سرمایه گذاری در ایجاد و توسعه زیرساختهای بخش، حصول اطمینان از تأمین و توزیع مناسب کالاها و خدمات و تسهیل و نوین سازی جریان کالا و خدمات، پشتیبانی و حمایت از مصرف تولیدات داخلی، پشتیبانی از بهبود راندمان مصرف انرژی در فرآیندها و کالاهای تولیدی، ارتقای توانمندی و شایستگی سرمایه های انسانی با تکیه بر فرهنگ اسلامی- ایرانی، ارتقای فرهنگ و دانش عمومی برای پشتیبانی از توسعه صنعتی از دیگر موضوعات راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت را از دیگر موضوعات راهبردی در این راستا عنوان کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی با اشاره به وضعیت موجود واحدهای صنعتی شهرستان سلماس افزود: تا پایان سال ۱۳۹۴ تعداد ۱۴۴ واحد صنعتی با سرمایه ۱۱۲۴ میلیاردریال و اشتغال ۲۶۷۷نفر به فعالیت مشغول بودند.

وی سهم شهرستان سلماس را در تعداد واحدهای صنعتی  ۴٫۸درصد عنوان کرد و افزود: همچنین سهم این شهرستان؛ در سرمایه‌گذاری ۲٫۲درصد و در اشتغال ۴٫۰درصد بوده است.

اسکندری افزود: تا پایان سال گذشته ۱۱۴ طرح با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۷۶۱ میلیارد ریال و یک هزار و ۷۷۳ نفر پیش‌بینی فرصت شغلی در سلماس وجود داشته و سهم شهرستان در تعداد ۶٫۲، در سرمایه‌گذاری ۲٫۱ و در اشتغال ۴٫۳ درصد بوده است.

اسکندری با اشاره به ساختار معدنی شهرستان سلماس اظهار داشت: تا پایان سال گذشته از کل ۲۲ معدن شهرستان، تعداد ۹ معدن فعال بوده که سرمایه‌گذاری انجام شده در آنها ۱۳۰ هزار و ۹۱۵ میلیون ریال و تعداد اشتغال مربوطه نیز ۱۹۹ نفر بوده است.

وی میزان استخراخ سالانه معادن سلماس را  ۴۹۲ هزار و ۳۰۰ تنعنوان کرد و افزود: استخراج واقعی در سال گذشته ۱۱۴ هزار و ۸۴۴ تن بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی اظهار داشت:  از تعداد ۴۳۷ معدن موجود استان نیز ۱۸۲ مورد فعال بوده و چهار هزار و ۷۶۵ نفر در آن مشغول کار هستند که استخراج سالانه آنها ۱۶ میلیون و ۵۸۶ هزار و ۴۰۰ تن است.

وی گفت: در حال حاضر از ۳۴ نوع ماده معدنی استان، موادی همچون تالک و کرومیت، تراورتن، خاک رس، سنگ آهک، سنگ آهن، سنگ گچ، سنگ لاشه، سنگ نمک، سیلیس، کرومیت، گرانیت، مرمریت و میکا استخراج می‌شود.

اسکندری با اشاره به ساختار تجاری شهرستان سلماس اظهار داشت: این شهرستان دارای یک هزار و ۲۶۱ واحد صنفی توزیعی، ۵۸۴ واحد صنفی تولیدی، ۵۷۲ واحد صنفی خدماتی و نیز ۲۶۷ واحد صنفی خدمات فنی  و دو هزار و ۳۶ واحد صنفی فاقد پروانه کسب است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان  تعداد واحدهای صنفی بهره‌مند از صندوق مکانیزه را  ۷۷٫۱ درصد کل واحدها عنوان کرد و افزود: همچنین واحدهای صنفی بهره‌مند از دستگاه کارت‌خوان بانکی ۸۷٫۶ درصد است.

اسکندری افزود: حمایت و توسعه صنایع نوین و دانش بنیان، افزایش توان رقابت پذیری با رویکرد تولید محصولات صادرات گرا، تقویت و ایجاد تشکلها و انجمنهای تخصصی، افزایش زمینه های جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی، تکمیل و توسعه زنجیره ارزش فعالیتهای معدنی، توسعه و ساماندهی تجارت خارجی و تقویت زیرساختهای نوین تجاری از راهبردهای اصلی توسعه شهرستان سلماس است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی طولانی بودن فرآیند سرمایه گذاری های صنعتی، زیرساختهای نامناسب در توسعه و بهره برداری از معادن شهرستان، عدم سرمایه گذاری دولتی به ویژه ایدرو و ایمیدرو در ایجاد واحدهای بزرگ مقیاس و ضعف بنیه کارشناسی و توان تصمیم‌گیری در بخش دولتی را از جمله تهدیدها و موانع در بخش صنعت و معدن و تجارت در شهرستان سلماس عنوان کرد.