4366220_313فرمانده انتظامی خوی از کشف ۲ هزار لیتر مواد سوختی در خوی خبر داد.

سرهنگ اسفندیار احمدی در گفتگو با خبرنگار نشریه الکترونیکی نگاه؛ اظهار داشت: در پی کسب اخبار رسیده، مبنی حمل کالای قاچاق توسط یک دستگاه خودرو موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: با انجام اقدامات اطلاعاتی ، خودروی مورد نظر در بیراهه های ایواغلی شناسایی و طی یک عملیات غافلگیرانه توقیف شد.

این مقام انتظامی ادامه داد: در بازرسی از خودروهای توقیفی ،  ۲ هزار لیتر مواد سوختی کشف شد؛ ودر این رابطه یک نفر دستگیر و پس از تشکیل پرونده مقدماتی، جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

وی  با بیان اینکه قاچاق سوخت در آذربایجان غربی صدمات بسیار متعددی بر چرخه اقتصاد کشور وارد می‌کند، افزود: از مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده هرگونه فعالیت‌های مشکوک مراتب را به پلیس ۱۱۰ به ماموران انتظامی استان اطلاع دهند.

سرهنگ  احمدی با اشاره به اینکه قاچاق سوخت پدیده بسیار پیچیده‌ای بوده که اثرات آن صرفاً به مشکلات اقتصادی منتهی نشده، بلکه دارای عوارض اجتماعی سیاسی و فرهنگی قابل توجهی است، گفت: لذا در جهت جلوگیری از این پدیده مخرب لازم است به اهمیت موضوع پی برده و با استفاده از دانش و علوم نسبت به کاهش اثرات منفی آن اقدام کنند.

وی به مهم‌ترین عوامل قاچاق کالا در جامعه اشاره کرد و ادامه داد: سودآوری بالای کالای قاچاق در مقابل ریسک پایین آن، پرداخت یارانه به برخی از کالاها در داخل کشور، بالا بودن تعرفه‌های گمرکی، کیفیت پایین کالاهای تولید داخل، بوروکراسی و ساختار اداری ناکارآمد و محرومیت ساکنان نقاط مرزی از جمله عوامل مهم در قاچاق کالاست