IMG_3858رئیس پلیس آگاهی آذربایجان غربی گفت: در هفت ماهه امسال ۲۱ باند قاچاق کالا و ارز در آذربایجان غربی متلاشی شده است.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه؛ سرهنگ سامان غنی‌زاده در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به عملکرد  پلیس آگاهی این استان در ۷ ماهه  ۹۵ اظهار داشت: در حوزه قاچاق در قالب قرارگاه خاص این موضوع؛  ۱۳ طرح به اجرا شده که منجر به انجام یک هزار ۸۹۲ عملیات شده است.

وی از دستگیری یک هزار ۴۱۴ قاچاقچی کالا و ارز در این مدت خبر داد و افزود: از این افراد ۷۶۰ خودرو توقیف شده که این رقم رشد ۱۳ درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل دارد

سرهنگ غنی زاده به متلاشی شدن۲۱ باند قاچاق کالا و ارز در استان اشاره کرد و گفت: در این راستا شاهد رشد ۳۱ درصدی هستیم .

وی با بیان اینکه ۵۱ مورد از پرونده‌های قاچاق تشکیل شده رقم بالای یک میلیارد ریال دارند؛ افزود: ارزش ریالی کالای مکشوفه  در مجموع ۲۳۶ میلیارد ریال است.

وی در ادامه از دستگیری ۲ هزار ۶۱۶ سارق در استانخبر داد و افزود: از این تعداد؛  یک هزار و ۹۳۶ نفر دارای اعتیاد، یک هزار و ۷۵۳ نفر که معادل ۶۷ درصد از آنان  دارای سابقه سرقت و ۸۶۳ نفر نیز سارق آماتور و بار اولی هستند.

رئیس پلیس آگاهی آذربایجان غربی گفت: متاسفانه در سالهای اخیر گروه سنی سارقان آذربایجان غربی تغییری نکرده و افراد ۲۰ تا ۳۰ سال بیشترین تعداد از سارقین را تشکیل می‌دهند.

وی  گروه سنی سارقان را ۲۰ تا ۳۰ سال عنوان و تصریح کرد: ۳۴۰  نفر از سارقین دستگیر شده بی‌سواد، ۲ هزار و ۲۵۰ نفرشان مدرک دیپلم و ۲۶ نفرشان نیز مدرک تحصیلی بالای دیپلم داشته‌اند.

غنی‌زاده افزود: در هفت ماهه امسال ۴۷ باند سرقت در آذربایجان غربی متلاشی شده که ۱۴۳ سارق عضو آن بوده‌اند و ۵۹۴ مورد انواع سرقت را مرتکب شده‌اند.

وی اظهار داشت: در همین مدت ۶۷ واحد صنفی مالخر نیز در آذربایجان غربی شناسایی و مغازه‌های آنان پلمب شده است.

رئیس پلیس آگاهی آذربایجان غربی گفت: در این ۷ ماه در حالی میزان سرقت در استان ۱۱ درصد کاهش داشته که این رقم در کشور عدد ۴ درصد را محقق کرده است.

وی افزود: ۷۹ درصد از سرقتهای عادی و ۸۶ درصد از سرقتهای به عنف در آذربایجان غربی منجر به کشف شده‌اند و در حالی که میانگین کشف سرقت در کشور ۷۴ درصد است بنابراین جایگاه استان در این زمینه بالاتر از میانگین کشوری است.

غنی‌زاده گفت: در هفت ماهه امسال ۹۳ درصد از پرونده‌های جعل و ۹۰ درصد از پرونده‌های کلاهبرداری در آذربایجان غربی به نتیجه رسیده‌اند و در همین مدت ۳۶۱ جاعل و ۵۹۵ کلاهبردار در استان دستگیر شده‌اند.

وی اظهار داشت: جعل اسکناس و اوراق بهادار و خرید و فروش مال غیر در ردیف اول جعل اسناد و کلاهبرداری قرار دارد و در این مدت ۱۲ فقره کشف پیش دستانه پلیس نیز در حوزه جعل و کلاهبرداری به انجام رسیده است.

رئیس پلیس آگاهی آذربایجان غربی گفت: در ۷ ماهه امسال ۹۰ پرونده زمین‌خواری در استان کشف شده که ۳۳ مورد آن در ارومیه اتفاق افتاده است و با دستگیری ۹۰ نفر ۹۴ هکتار از راضی ملی و دولتی از زمین‌خواران بازستانده شده است.