imagehandler-ashxرئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت:با توجه به تفاهم نامه بهداشت دام و دامپزشکی با کشور ترکیه، تبادل کالا باید در یک بستر ایمن و بهداشتی انجام پذیرد و در این راستا مرز «رازی» به‌عنوان یکی از این سه مرز مشترک برای تبادل کالایی و تسهیل واردات و صادرات باید تجهیز شود.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه، مهدی خلج در دیدار با فرماندار شهرستان خوی با اشاره به صدور ۳۳ هزار مجوز بهداشتی  واردات، صادرات و ترانزیت در کشور اظهار داشت : در  هفت ماهه سالجاری نیز ۱۲ هزار مجوز بهداشتی برای صادرات ۶۶ نوع کالا در کشور صادر شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور بر لزوم ساماندهی کشتارگاههای صنعتی در شهرستان خوی تاکید کرد و افزود: طبق مصوبه مشترک وزارت کشور و سازمان دامپزشکی کشور مکان یابی مناسب برای احداث کشتارگاه‌ها به موازات جلوگیری از کشتار غیر مجاز و بستن کشتارگاه‌های سنتی  باید انجام گیرد.

فرماندار خوی نیز در این دیدار با بیان اینکه شهرستان خوی جزو ۲۱ شهر بزرگ کشور و نخستین تولیدکننده عسل در کشور است اظهار داشت: در این راستا وجود یک آزمایشگاه مجهز عسل  ضروری است.

حسین سیوانی اصل بر ضرورت تاسیس قرنطینه دامی در مرز رازی تاکید کرد و گفت:  ذبح دام‌های غیراستاندارد، وجود کشتارگاه‌های سنتی، پراکندگی کشتارگاه‌ها  از جمله مشکلات کشتارگاه صنعتی خوی هستند که با تجمیع کشتارگاه‌های دام  شمال استان در کشتارگاه صنعتی خوی مشکل این واحد تولیدی حل می‌شود.

بازبینی و نوسازی کشتارگاه طیور،نگرانی از تولید مرغ، وجود تب برفکی و هزینه ی واکسیناسیون دام سنگین از دیگر موضوعاتی بود که دکتر سیوانی فرماندارخوی در این جلسه بر لزوم حل این مشکلات تاکید کرد.

کریم زاده مدیر کل جهاد کشاورزی  آذربایجان غربی نیز در این جلسه، شهرستان خوی را قطب تولید استان از نظر دام و  دام پروری و قطب تولید عسل در کشور عنوان کرد و افزود: از مجموع ۴۸۰هزار تن میزان تولیدات دامی در استان بیش از ۸۵ هزار تن در شهرستان های خوی و چایپاره تولید می شود و و از مجموع ۸۰۰ واحد دامداری صنعتی، ۸۷۰ واحد دامداری کوچک روستایی مجوز دار روستایی، ۸۵۰ واحد مرغداری، شهرستان خوی با  ۹۵ واحد دامداری صنعتی، ۲۵۰ واحد دامداری کوچک روستایی و ۱۴۴ واحد مرغداری قطب تولید استان از نظر دام و دام پروری و با تولید ۱۲۶۰۰ تن از ۲۰ هزار تن تولید عسل در استان  ۲۷ درصد تولید عسل در کشور را به خود اختصاص داده است.

در ادامه داهیم مدیر کل دامپزشکی  آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت های حوزه دامپزشکی شهرستان خوی اظهار داشت: در بخش خصوصی۵۳ نفر در ۳۱ واحد اعم از آزمایشگاه های تخصصی، بیمارستان تخصصی طیور، مطب، داروخانه دامپزشکی و مراکز مایه کوبی در شهرستان خوی فعالیت می کنند و با توجه به پتانسیل های شهرستان، وجود آزمایشگاه های تخصصی عسل و طیور ضروری می باشد.