139509061303273329314434مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌ غربی گفت:۵ هزار موقوفه آذربایجان غربی دارای سند شدند

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه؛ حجت‌الاسلام ناصر جوانبخت در گفت‌و‌گو با خبرنگاران که به مناسبت هفته وقف برگزار شد با تبریک این هفته اظهار داشت: آذربایجان‌ غربی نخستین استان کشور در اجرای نیات واقفان بوده و تاکنون ۸۱ درصد نیات واقفان اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه شش هزار و ۱۰۲ موقوفه در آذربایجان غربی وجود دارد، افزود: از این تعداد، هزار و ۸۱۹ موقوفه منفعتی و دارای درآمد و چهار هزار و ۲۸۳ موقوفه، انتفاعی و بدون درآمد است.

جوانبخت با اشاره به اینکه در سالجاری ۳۵ هزار و ۷۰ رقبه  در استان شامل ۳۰ هزار و ۷۸۷ رقبه منفعتی و چهار هزار و ۲۸۳ رقبه انتفاعی ثبت شده است، اظهار داشت: مجموع اراضی موقوفات آذربایجان غربی را بیش از ۲۸ هزار هکتار اعلام کرد که چهار هزار هکتار از آن را عرصه وقفی تشکیل می دهد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌ غربی گفت: در سال گذشته ۱۹۲ موقوفه و امسال ۱۲۵ وقف جدید در استان آذربایجان‌غربی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در صدد تعمیر، مرمت، حفظ و بازسازی کامل بقاع متبرکه و امامزادگان است؛ افزود: در این راستا بقعه حضرت عباس(ع) در میاندوآب با زیربنای هفت هزار و ۷۸۰ متر مربع در سه طبقه بازسازی می شود که در هفته وقف به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌ غربی ادامه داد: در دهه وقف سه پروژه عمرانی در سه قطعه و ۳۰ واحد مسکونی در خیابان البرز ارومیه کلنگ زنی می شود که تا سال ۹۶ به پایان می‌رسد.

وی از  افتتاح فاز نخست پروژه حاج عبدالکریم خوی نیز در این دهه خبر داد و اظهار داشت: این پروژه با دو هزار و ۱۶۳ متر مربع زیربنا در شش واحد تجاری و ۱۲ واحد مسکونی  احداث می شود که واحدهای تجاری آن در هفته وقف و واحدهای مسکونی آن تا آخر سال افتتاح می‌شود.

جوانبخت گفت: پروژه حاج عزیز پریخانی در شهرستان مهاباد در یک هزار و ۳۱۰ متر مربع زیربنا شامل هشت واحد مسکونی در پنج طبقه احداث می شود.

وی افتتاح مسجد جامع نقده را از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در هفته وقف عنوان و اظهار کرد: در این هفته همایش یاوران وقف نیز در شهرستان‌های شوط و میاندوآب برگزار می‌شود.

این مقام مسئول از تهیه نقشه UTM یازده روستای استان خبر داد و افزود: این روستاها در شهرستان‌های خوی، ارومیه، سلماس و تکاب قرار دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گفت: هم اکنون حدود پنج هزار از موقوفات استان دارای سند است.

وی اظهار داشت: تاکنون ۲۱ مورد حکم به نفع موقوفات اجرا شده و اجرای حکم خلع ید ۵۲ هکتار از اراضی آبی و دیم تکاب نیز صورت گرفته است.

جوانبخت گفت: علاوه بر آن، اجرای حکم وقف تصرف پنج هکتار از موقوفات خوی و اخذ حکم وقفیت برای املاک شهرستان خوی نیز از سایر اقدامات انجام شده در این زمینه بوده است.

وی  از اجرای طرح تربیت حافظان قرآن خبر داد و افزود: در این زمینه تاکنون ۱۵ هزار و ۷۷۷ نفر ثبت نام کرده‌ و علاوه بر آن در سال آینده، آذربایجان‌غربی میزبان مسابقات سراسری قرآن کریم است.