photo_2017-02-12_22-10-02مدیر کل استاندارد آذربایجان غربی از بازرسی ۴۷۰ واحد خدماتی استان در سالجاری خبر داد .

منصور جلایر در گفت‌وگو با نشریه الکترونیکی نگاه؛ گفت: این بازرسی‌ها بیشتر از واحدهای خدماتی آسانسور، سردخانه‌های مواد خوراکی، شهربازی‌ها و زمین‌های بازی بوده‌است.

وی بازرسی فنی انرژی از صنایع انرژی را۹۵۵ مورد اعلام کرد و افزود: صنایع انرژی صنایعی بوده که در ۳۲ فرآیند مشمول استاندارد اجباری هستند و واحدهای مربوطه باید گواهی‌نامه‌های لازم را اخذ نمایند و با استانداردهای ملی مربوطه مطابقت داشته باشند.

جلایر با اشاره به افزایش ۱/۶ برابر ی صدور تعداد گواهی‌های صادراتی در ۱۱ ماه گذشته، اظهار داشت: در بحث ارزیابی انطباق، صدور پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری تشریح کالا و خدمات ۱۵۷ مورد، تمدید پروانه کاربرد علامت استاندارد ۲۳۷ مورد، اظهارنامه‌های صادراتی ۷۴۵ مورد با ۹۹درصد پوشش برنامه و بازرسی از واحدهای تولیدی تحت پوشش دوهزارو۳۸ مورد بوده که بازرسی فنی از واحدهای تولیدی درسطح استان و توسط اداره کل انجام گرفته‌است.

جلایر با اشاره به اجباری شدن بحث اجرای استاندارد ۱۶۰۰۰ و بازرسی موتورخانه‌های دستگاه‌های دولتی درسال جاری خاطرنشان کرد: در ماه گذشته دو شرکت بازرسی از سوی سازمان استاندارد در این مورد تایید صلاحیت شد و به تمامی دستگاههای دولتی معرفی شدند تا موتورخانه‌های دستگاه‌های دولتی براساس استاندارد۱۶۰۰۰ توسط شرکت‌های بازرسی مورد بازرسی قراربگیرند تا به استانداردهای لازم در بحث مصرف انرژی و الودگی برسند.

مدیر کل اداره استاندارد تعداد نمونه برداری از مراکز تولیدی را ۲هزارو ۶۳۱ مورد خواند و گفت: آزمون انگ فلزات گرانبها ۵۳ مورد آن هم صرفا از واحدهایی که دارای کد شناسایی و واحدهای تولیدی همان کارگاه بوده انجام گرفته‌است.

وی با اشاره به طرح طاها که مخفف طرح اجرای هماهنگ استاندارد است، تصریح کرد: طرح طاها هدفش صرفا مراکز عرضه و توزیع کالا درسطح بازار بوده که در این خصوص ۱۳ هزارو ۱۰۰ بازرسی از این مراکز در سطح تمامی شهرستان‌های استان انجام گرفته‌است و ۷۸۰ مورد نمونه‌برداری با نمونه‌ای که اخذ شده در آزمایشگاه‌های اداره کل مورد آزمون قرار گرفته‌است.

وی تعداد تاسیسات گازپرکنی را ۱۲۰ مورد عنوان کرد و افزود: اداره کل استاندارد استان ۳ مورد پروانه کاربرد علامت استاندارد برای خدماتی که تاسیسات گازپرکنی ارائه می دهند صادر کرده‌است.

جلایر گفت: در آزمون نازل جایگاه‌های عرضه سوخت مایع با ۱۱ هزار و ۸۰۰ مورد  با ۳۰۳درصد پوشش برنامه در کشور رتبه اول را به دست آوردیم .

وی در خصوص بحث اندازه‌‌شناسی افزود: در خصوص باسکول هم‌کف ۸۶۱ و سایر اوزان سبک که منظور وسایل توزین هستند که در مغازه ها مرود استفاده قرار می‌گیرند ۱۱هزار و ۷۸۷ مورد ارزیابی و ۱۴ مورد صدور حکم تایید صلاحیت و تمدید آزمایش‌های همکار ۳۸مورد و یک مورد هم شرکت بازرسی کالای استانی است.