82475512-71505487رئیس ستاد انتخابات استان آذربایجان غربی گفت: ۱۴ هزار و ۲۲۱ نفر در پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در آذربایجان غربی ثبت نام کردند.

به گزارش نشریه الکترونکی نگاه؛ علیرضا رادفر در گفت و گو با خبرنگاران  اظهار کرد:  در مدت ۷ روز زمان ثبت‌نام داوطلبان از ۳۰ اسفند ماه سال ۹۵ تا ۶ فروردین سالجاری، ۱۴ هزار و ۲۲۱ نفر با حضور در فرمانداری اقدام به ثبت نام  کردند

وی افزود:۲ هزار و ۳۴۷ نفر از آذربایجان غربی در حوزه شهری و ۱۱ هزار و ۸۴۷ نفر در حوزه‌ روستایی برای پنجمین دوره انتخابات شوراها نام نویسی کرده اند که ۳۸۸ نفر از این داوطلبان زن هستند.

رادفر اظهار داشت: ۶۰ نفر ثبت نام کنندگان در پنجمین دوره انتخابات شوراها دارای مدرک دکترا، ۸۰۳ نفر مدرک کارشناسی ارشد، ۲هزار و ۱۸۸ نفر مدرک کارشناسی، یک هزار و ۶۵۵نفر فوق دیپلم، ۶۴ نفر دارای تسهیلات حوزوی و مابقی دیپلم و زیر دیپلم هستند.

رئیس ستاد انتخابات استان آذربایجان غربی گفت:بیشترین محدوده سنی ثبت نام کنندگان در آذربایجان غربی بین ۳۶ تا ۴۰ سال است و رده های سنی ۳۰ تا ۳۵ سال و ۴۱ تا ۴۵ سال از دیگر رده سنی هستند که بیشترین آمار را دارند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه در ۱۰۵ روستای استان به دلیل به حد نصاب نرسیدن داوطلبان ثبت نام کننده، انتخابات شوراها برگزار نمی شود، اظهار کرد: در دوره گذشته انتخابات شوراهای شهر و روستا در آذربایجان غربی در ۳۵۰ روستا تعداد نامزدها به حد نصاب نرسید و انتخابات برگزار نشد که  این رقم بهبود یافته و ۷۰ درصد کاهش دارد.

 رئیس ستاد انتخابات استان آذربایجان غربی با بیان اینکه آمار ثبت نامی ها در این دوره نسبت به دوره چهارم ۱۱٫۶ درصد  افزایش داشته است؛ افزود: در حوزه شهری، افزایش ۳۱٫۳ درصدی و در روستاها افزایش ۸ درصدیرا شاهد بودیم.

رادفر تصریح کرد: در دوره قبل از انتخابات شوراهای شهر و روستا در آذربایجان غربی در ۳۵۰ روستا تعداد نامزدها به حد نصاب نرسید و انتخابات برگزار نشد ولی در این فقط در ۱۰۵ روستا تعداد نفرات به حد نصاب نرسیده و انتخابات در آن برگزار نمی‌شود.

رادفر تصریح کرد: بیشترین داوطلب در حوزه شورای شهر در ارومیه با ۳۵۹ ، دومین شهر از نظر تعداد ثبت نامیها در شهرستان بوکان  با ۲۱۹ داوطلب  و کمترین میزان داوطلب برای هر صندلی شورا در شهر گردکشانه پیرانشهر با ۸ نفر به ثبت رسیده است.

رادفر اظهار کرد: در  شهرستان ارومیه تعداد نامزدهای انتخاباتی شوراها ۳ هزار و ۱۸۶ نفر است که ۴۱۷ نفرشان برای حوزه شهری و ۲ هزار و ۷۶۹ نفرشان برای حوزه‌های روستایی ثبت نام کرده‌اند.

رئیس ستاد انتخابات استان آذربایجان غربی گفت: در شهر خوی یک هزار و ۳۱۰ نفر در میاندوآب یک هزار و ۸۵ نفر، بوکان یک هزار و ۱۰ نفر، مهاباد ۹۵۴ نفر، سلماس ۹۱۳ نفر، سردشت ۷۴۰ نفر، پیرانشهر ۶۵۶ نفر، شاهین دژ ۶۰۹ نفر، نقده ۵۸۹ نفر، چالدران ۵۸۴ نفر، ماکو ۵۳۸ نفر، تکاب ۵۱۲ نفر، پلدشت ۴۳۰ نفر، اشنویه ۴۲۷ نفر، شوط ۳۹۱ نفر و در چایپاره ۳۱۷ نفر متقاضی رقابت در انتخابات شوراهای شهر و روستا شده‌اند.

رادفر با تاکید بر ضرورت پایبندی به اخلاق از سوی رسانه ها و شبکه های اجتماعی در هفته های آینده تا روز انتخابات گفت: با آن دسته از شبکه های اجتماعی که بدون مجوز اقدام  به قانون شکنی و انجام اعمال مجرمانه  در فضای سیاسی و اجتماعی می کنند، به شدت برخورد می شود.

وی افزود: در ۲۹ اردیبهشت ۹۶  و پس از برگزاری انتخابات در نهایت ۷ هزار و ۶۶ نفر به‌عنوان عضو شوراهای شهر و روستاها انتخاب می‌شوند.