2439057رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به آغاز عملیات بازسازی و مرمت حدود ۲ هزار واحد مسکونی سیل زدگان آذربایجان غربی طی روزهای اخیر، گفت: هزینه های احداث بیش از ۹۶۰ واحد مسکونی  این استان برآورده شده است.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه؛ علیرضا تابش در بازدید از روستای سیل زده سردرود ارومیه در جمع خبرنگاران افزود: در زمان حاضر عملیات بازسازی منازل در روستای سردرود بخش مرکزی ارومیه همزمان با شهرستان های نقده و اشنویه در حال انجام است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره بر تعداد خانه‌هایی در سیل صدمه دیده‌اند گفت: حدود ۱۰۰۰ واحد مسکونی آذربایجان غربی در سیل دچار آسیب شده‌اند که تعدادی از این خانه‌ها به خاطر خسارت زیاد تخریب خواهند شد و از نو بازسازی می‌شوند.

به گفته وی در زمینه تامین امکانات و هزینه های بازسازی و مرمت منازل سیل زده مشکلی وجود ندارد و برای اتمام این عملیات تا قبل از فرا رسیدن فصل زمستان تلاش می شود.

وی با اشاره به اینکه تمامی تسهیلات از محل اعتبارات بنیاد مسکن و با حمایت دولت تامین می شود، اضافه کرد: فعالیت های مربوط به تشکیل پرونده، نقشه برداری و معرفی به بانک انجام شده است تا تسهیلات بلاعوض بدون هیچ مشکلی به صاحبان این واحدهای مسکونی پرداخت شود.

تابش با اشاره به اینکه بازسازی و آواربرداری سیل در آذربایجان غربی در سریع ترین زمان ممکن آغاز شد، گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از زمان وقوع سیل، خسارت ها را به صورت منظم برآورد کرده است.

تابش درباره هزینه‌های بازسازی خانه‌های آسیب دیده اظهار کرد: نقشه جدید خانه‌های تخریب شده کشیده شده است و پروانه نیز برای آن‌ها صادر شده و تسهیلات بلاعوض و با سود کم پرداخت خواهد شد.

وی افزود: برای مرمت واحدهای مسکونی آسیب دیده در مناطق سیل زده روستایی این استان تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی با کارمزد کم بهره و ۵۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض پرداخت می شود.

وی اضافه کرد: در مناطق شهری نیز ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی با کارمزد کم بهره و ۶۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه بهترین بازسازی با کمک خود مردم انجام می گیرد، گفت: تا آخرین روز بازسازی و مرمت در کنار مردم هستیم اما امیدواریم این فعالیت با کمک مردم و به بهترین شکل ممکن انجام شود.

بارش باران های فصلی از روز پنجشنبه /۲۴ فروردین/ با شدت زیاد در جنوب و مرکز آذربایجان غربی آغاز و تداوم این بارش ها همراه با ذوب شدن برف ها در ارتفاعات استان، موجب جاری شدن سیل و طغیان رودخانه ها شد.

بر اساس اعلام مسئولان استان این حادثه در آذربایجان غربی یک فوتی و یک نفر مصدوم برجا گذاشت.