tm.aspxقائم مقام ریاست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهرستان خوی گفت: ماماها نقش ارزنده ای در بحران کاهش جمعیت دارند.

به گزارش خبرنگار نگاه روز، مراسم بزرگداشت روز ماما با حضور مسئولین دانشکده علوم پزشکی و ماماهای بیمارستان قمر بنی هاشم و مراکز بهداشتی در یکی از سالنهای این شهرستان برگزار شد

دکتر منصور محمودزاده قائم مقام ریاست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهرستان خوی ضمن بیان تاریخچه ای از رشته  مامایی در ایران گفت: حدود ۱۰۰ سال پیش در کشور ما مدرسه مامایی تاسیس شد و ماماها به صورت آکادمیک تربیت و مشغول به کار شدند و از سال ۱۳۴۰ مشمول قانون پروانه مطب شدند.

این مقام مسئول در ادامه به نقش اساسی ماماها در جامعه پرداخت و گفت : مهم ترین نقشی که در جامعه از ماماها به چشم می خورد تولد و زایمان است اما توانمندی این قشر زحمت کش بسیار گسترده است به خصوص در این برهه از زمان که ما در سالهای آینده با بحران کاهش جمعیت مواجه خواهیم بود و ضرورت فرزند آوری هشدار محسوب می شود ، اهمیت این رشته بیش از پیش هویدا می شود و ماماها در این زمینه می توانند نقش ارزنده ای را ایفا کنند.

وی با بیان اینکه این قشر جامعه از اولین کسانی هستید که حیات را در عرصه هستی مشاهده می کنند، افزود: خدمت در این عرصه با هیچ گونه منافع مادی قابل مقایسه نیست.

در پایان این مراسم از ماماهای نمونه بیمارستان قمر بنی هاشم و مرکز بهداشت با اهداء لوح تقدیر و هدایای نفیس تجلیل گردید .

IMG_9275_60985

IMG_9307_60991