1396031019120244411042434مدیرکل زندان‌ها و نائب رئیس ستاد مردمی دیه استان آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۴۶۵ نفر زندانی جرائم غیر عمد در این استان وجود دارد که آزادی آنان نیازمند تأمین ۴۵ میلیارد تومان اعتبار است.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه؛ میر علی اکبر بنی هاشم ظهر امروز در جمع خبرنگاران به تشریح بخشی از فعالیت‌های ستاد دیه استان آذربایجان غربی پرداخت و اظهار کرد: هر اقدامی که توسط این ستاد با تحقیقات انجام شده توسط مددکاران بر روی افراد مورد نظر صورت می‌گیرد.

وی سه عامل اصلی شامل فقر اقتصادی، نبود علم و آگاهی و فقر اعتقادی را عوامل مهم در مرتکب به جرم برشمرد و افزود: از ابتدای سال تحصیلی جدید با ره اندازی مدرسه هدایت در زندان ارومیه تلاش می‌شود تا حدی سطح علم و آگاهی زندانیان افزایش یابد.

مدیرکل زندان های آذربایجان غربی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم تا در چند ماه آتی ۵۰ درصد از زندانیان محوم در زندان را صاحب شغل کنیم.

بنی هاشم، ۶۵ درصد از زندانیان را به صورت مستقیم و غیر مستقیم درگیر با جرم مواد مخدر خواند و خاطر نشان کرد: به زودی پایگاه سلامت در زندان ارومیه راه اندازی می‌شود.

وی نداشتن فساد اخلاقی، عدم اعتیاد به مواد مخدر، نبود درآمد و حسن اخلاق و رفتار زندانیان در دوره محکومیت را از مواردی خواند که در پرداخت دیه افراد مؤثر است.

مدیر کل زندان‌های آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۴۶۵ نفر زندانی واجد شرایط وجود دارد که بایستی بعد از تأمین منابع مالی آزاد شوند که بدین منظور ۴۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

بنی هاشم بیان کرد: سال گذشته ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان توسط ستاد دیه جمع آوری شد در حالی که برای آزاد سازی زندانیان ۲۴ میلیارد تومان نیاز بود.

نائب رئیس ستاد مردمی دیه استان آذربایجان غربی شاکیان پرونده را بزرگترین خیرین خواند و اظهار کرد: سال گذشته ۳۳ درصد از شاکیان از حق خود گذشته و منجر به آزادسازی زندانیان شدند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۸۰ زندانی آزاد شد افزود: ۲۷ درصد از اعتبار مورد نیاز برای آزادسازی این افراد توسط ستاد دیه ۵٫۳ درصد نیز توسط خانواده‌های زندانیان و ۱۴ درصد از طریق بیمه‌ها پرداخت شد.

بنی هاشم با تاکید بر ترویج فرهنگ کمک به ستاد دیه برای آزادسازی زندانیان تصریح کرد: از بدو تأسیس این ستاد تا کنون ۴ هزار و ۵۰۸ نفر و در ده سال اخیر نیز ۳ هزار و ۷۹۴ نفر زندانی آزاد شده است.