82246183-71049205مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی گفت : صاحبان مشاغل استان با ارائه ۱۱۲۰۰۴ مورد اظهارنامه الکترونیکی مالیاتی در خرداد ماه سال جاری ۳ درصد بیشتر از خرداد سال ۹۵ در این امر مشارکت کردند .

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه؛ یعقوب مزرعه لی با قدردانی از مشارکت و همراهی مؤدیان مالیاتی استان در ارائه به موقع اظهارنامه های عملکرد سال ۱۳۹۵ گفت : صاحبان مشاغل استان در خرداد ماه امسال ۱۱۲۰۰۴ مورد اظهارنامه داده اند که  این تعداد ۳ درصد نسبت به خرداد ماه ۱۳۹۵ بیشتر است .

مزرعه لی اظهارداشت : عوامل مختلفی چون ارتقای فرهنگ خود اظهاری مالیاتی مؤدیان ، تعامل سازنده با تشکل ها و اتحادیه های صنفی استان و اطلاع رسانی گسترده از مجاری مختلف به ویژه برخورداری از ظرفیت های رسانه ملی در این رشد ۳ درصدی دخیل هستند .

وی با بیان اینکه ۱۷۰۱ اظهارنامه مالیاتی دریافت شده در خرداد۹۶ در استان مربوط به گروه نخست از صاحبان مشاغل و ۱۷۴۴ اظهارنامه مربوط به عملکرد گروه دوم بوده است افزود : بیشترین تعداد اظهارنامه مشاغل ارائه شده در استان با ۱۰۸۵۵۹ اظهارنامه الکترونیکی متعلق به صاحبان مشاغل گروه سوم از قبیل اصناف و کسبه خرد  است .

مزرعه لی مدیرکل امور مالیاتی استان در ادامه با یادآوری این موضوع که سهم صاحبان مشاغل در تامین کل وصولی مالیات استان ۵/۱۵ درصد بوده  و از این حیث در رتبه چهارم قرار دارد  به تشریح گروهبندی جدید مشاغل بر اساس قانون مالیات های مستقیم اصلاحی ۳۱/۰۴/۹۴  پرداخت و گفت : اشخاصی که میزان فروش سالیانه آنها بیش از ۳ میلیارد تومان باشد در گروه نخست گروه بندی جدید صاحبان مشاغل قرار می گیرند مضاف بر اینکه برخی مشاغل نظیر دارندگان کارت های بازرگانی ، زایشگاه ها و هتل های سه ستاره به بالا صرف نظر از حجم فروششان همیشه  جزو گروه نخست هستند .

وی افزود : این در حالی است که صاحبان مشاغل با میزان فروش ۳-۱ میلیارد تومان در سال در گروه دوم و صاحبان مشاغل با فروش سالیانه کمتر از یک میلیارد تومان  نیز در گروه سوم گروه بندی جدید مشاغل قرار می گیرند  .

مزرعه لی در ادامه با اشاره به اینکه در اجرای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم ، در خرداد ماه سال جاری بخشی از  مؤدیان گروه سوم می توانستند از شیوه مالیات مقطوع برای تعیین مالیات عملکرد سال ۱۳۹۵ خود استفاده گفت : در این راستا مالیات  ۴۰۱۰۵ مؤدی که ۳۶ درصد کل تعداد مؤدیان اشخاص حقیقی استان هستند به روش مقطوع که میزان آن نسبت به مالیات قطعی عملکرد سال ۹۴ هر مؤدی ۸ درصد بیشتر بود تعیین گردید .

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی با بیان اینکه صاحبان مشاغل از سال گذشته اظهارنامه الکترونیکی مالیاتی خود را در خرداد ماه ارائه می کنند یادآور شد : اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاری نیز تا پایان تیر ماه باید نسبت به ارائه اظهارنامه عملکرد سال ۱۳۹۵ خود اقدام کنند .