kaaaaaaaaaariiiiiiiiiرئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از آغاز برداشت گندم در مزارع دیم استان خبر داد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه؛ اسمعیل کریم زاده در بازدید از برداشت مزارع گندم دیم روستای دیزج دول ارومیه با اعلام این خبر اظهار کرد: از مجموع ۳۶۲ هزار هکتار ازاراضی زیر کشت گندم در استان، ۹۴ هزار هکتار اراضی آبی و ۲۶۸ هزار هکتار اراضی دیم هستند.

اسمعیل کریم زاده با اشاره به پیش بینی تولید گندم استان در سال جاری، ادامه داد: پیش بینی می شود امسال ۵۴۰ هزار تن گندم در آذربایجان غربی تولید شود.

این مسئول با بیان اینکه بر اساس برآوردهای انجام شده انتظار داریم امسال شاهد خرید تضمینی ۴۳۰ هزار تنی گندم در استان باشیم، افزود: متولی خرید تضمینی گندم در استان، شرکت غله و خدمات بازرگانی استان آذربایجان غربی بوده و سازمان تعاونی روستایی نیز به عنوان مباشر شرکت غله را کمک خواهد کرد.

کریم زاده با اشاره به قیمت اعلام شده برای خرید تضمینی گندم، ادامه داد: قیمت خرید تضمینی گندم با چهار درصد افت مفید و دو درصد افت غیرمفید و حداکثر با دو درصد سن زدگی مبلغ ۱۳ هزار ریال تعیین شده است.

وی تعداد مراکز خرید تضمینی گندم را مورد اشاره قرار داد و گفت: ۱۰۷ مرکز خرید تضمینی گندم مربوط به سازمان تعاون روستایی و ۲۷ مرکز مربوط به شرکت غله و خدمات بازرگانی بوده که در مجموع ۱۳۴ مرکز ، خرید تضمینی گندم کشاورزان استان را برعهده دارند و ظرفیت سیلوهای دولتی و بخش خصوصی و کارخانه های آرد وابسته به شرکت غله و خدمات بازرگانی استان نیز ۸۱۷ هزار و ۵۰۰ تن است.

این مسئول میزان بذور اصلاح شده توزیعی در استان طی سال زراعی جاری را ۱۸ هزار و ۷۰۰ تن عنوان کرد و افزود: این میزان بذر برای کشت گندم آبی و دیم توزیع شده است.

کریم زاده یادآور شد: میزان کودهای شیمیایی توزیع شده نیز۳۶ هزار و ۳۰۰ تن بوده که در راستای حمایت هر چه بیشتر از زارعان و افزایش کیفیت محصول واگذار شده است.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش در سال زراعی جاری به گندمکاران پرداخت شده است، گفت: راندمان تولید در واحد سطح آبی ۳ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم و در اراضی دیم یک هزار .و ۲۵۰ کیلوگرم است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در ادامه از تحویل ۳ هزار تن گندم به مراکز خرید تضمینی در آذربایجان غربی تا کنون خبر داد و خرید تضمینی گندم همزمان با برداشت این محصول استراتژیک در آذربایجان غربی از یکم تیر ماه آغاز شده و طی روزهای گذشته نیز ۳ تن گندم به مراکز خرید تضمینی گندم تحویل داده شده است .

وی با بیان اینکه این میزان گندم طی ۱۰ روز به ۱۰۷ مرکز خرید تضمینی تعاون روستایی استان تحویل داده شده است، تصریح کرد: خرید تضمینی گندم تا سی ام آبان ماه در استان ادامه خواهد داشت.

این مسئول با بیان اینکه برداشت گندم در استان به صورت مکانیزه انجام می گیرد، ادامه داد: برای این منظور ۸۶۰ دستگاه کمباین بومی و ۱۵۰ تا ۲۰۰ کمباین مهاجر برای برداشت غلات در استان به کار گرفته شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی یادآور شد: به منظور تولید گندم با کیفیت امسال مبارزه با بیماری سن گندم در سطح گسترده ای از اراضی که زیر کشت گندم قرار گرفته بود انجام گرفت و در این راستا شاهد مبارزه با سن گندم در ۹۲ هزار هکتار از اراضی استان بودیم.

کریم زاده با بیان اینکه پرداخت بهای گندم خریداری شده توسط بانک های عامل پرداخت می شوند، اعلام کرد: بانک عامل در این زمینه بانک کشاورزی استان است که این امر در جلسه هماهنگی گندم مورد بحث و بررسی قرار گرفته و مقرر شده بهای گندم در کوتاه ترین زمان ممکن پرداخت شود.