photo_2017-08-04_20-43-28مدیرعامل شرکت آبفای آذربایجان غربی افزود: در یک الی دو سال آینده نیز ۲۵ میلیون متر مکعب به ظرفیت تصفیه خانه‌های این استان اضافه می‌شود.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه؛ رسول اکبری در مراسم افتتاح مدول دوم سامانه فاضلاب این شهرستان اظهار کرد: در سال‌های گذشته کارهای مهمی در زمینه اقتصاد آب، توسعه نیروی انسانی، توانمند سازی افراد، چابک سازی و کوچک سازی سازمان در شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی بیان کرد: توجه جدی به کیفیت آب در استان انجام شده و افزایش شاخص بهره‌مندی نیز به انجام رسیده و توجه خوبی به مشتری مداری نیز صورت گرفته و سعی شده در استفاده از ظرفیت بخش خصوصی سرعت عمل صورت گیرد.

وی افزود: در این سالها پروژه‌های نیمه تمام را در دستور کار قرار داده شده و پروژه‌های نیمه تمام با عمر ۱۵ سال را به ۴ سال کاهش داده شده است و تولید انرژی پاک نیز در آذربایجان غربی کلید خورده و مدیریت بدون پول با دستور استاندار آذربایجان غربی در سطح استان اجرایی شده است و در همین راستا تعدادی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی به بهره برداری رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی اظهار داشت: در استان حدود ۷۵ پروژه در بحث آبفا با اعتباری بال بر هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در حال اجراست و در روزهای نخست دولت یازدهم ظرفیت فاضلاب های استان نزدیک به ۷۳ میلیون متر مکعب بود اما در حال حاضر به ۱۱۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

اکبری گفت: در همین دولت ۵ پروژه تصفیه خانه در استان افتتاح شد که مدول دوم تصفیه خانه ارومیه با ظرفیت ۴۰ هزار متر مکعب از جمله آن‌هاست و امروزه نیز تصفیه خانه خوی با ۱۵ هزار متر مکعب در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: تاکنون بالغ بر ۱۴۰ هزار انشعاب واگذار شده و در سال گذشته نیز ۴ هزار مورد آن فقط در شهرستان خوی بوده است و در حال حاضر شاخص بهره‌مندی بالای ۶۳ درصد بودهکه بالا‌تر از سطح کشور است.

وی گفت: در بخش آب ۱٫ ۵ متر مکعب در ثانیه بر ظرفیت تامین آب اضافه کرده‌ایم و یکی از کار‌های اساسی ما استفاده از منابع آب پایدار در استان است چراکه منابع آب زیر زمینی نیز پایدار نیست.

اکبری تصریح کرد: در آذربایجان غربی ۴۷ درصد آب سطحی داریم و ۵۳ زیر سطحی داریم که مقرر شده در ۲ الی ۳ سال آینده به ۷۵ میلیون متر مکعب سطحی افزایش یابد.

وی گفت: ۴ تصفیه خانه در استان وجود دارد که بالای ۷۰ درصد پیشرفت دارند و کل نیاز ما بین ۱۸۰ الی ۱۹۰ میلیون متر مکعب در سال است که ۶۰ میلیون متر مکعب توسط این ۴ تصفیه خانه اضافه می‌شود.

مدیرعامل شرکت آبفای آذربایجان غربی بیان کرد: در حال حاضر شهرستان خوی از منابع آب پایدار بی‌نصیب است و هنوز از آب‌های زیر سطحی استفاده می‌کنند و از سد آغ چای باید زمینه تامین آب منابع پایدار فراهم کرد.