52744مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب روستایی آذربایجان غربی از اجرای ۳۲ پروژه آبرسانی روستایی در قالب اقتصاد مقاومتی در استان خبر داد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه؛ کاظم محمدی اقدم در گفتگو با خبرنگاران  با بیان اینکه این ۳۲ پروژه با صرف ۴۶۲ میلیارد ریال اعتبار در حال اجرا هستند افزود: با اجرای پروژه‌های اقتصاد مقامتی درقالب ۱۵۷ روستا، آب آشامیدنی سالم وبهداشتی ۷۱ هزارنفراز جمعیت روستایی استان تأمین خواهد شد.

وی تصریح کرد: در دهه فجر سال جاری ۱۷ روستا با جمعیتی بالغ بر ۷ هزار و ۷۱۵نفر و با اعتباری حدود ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان از تاسیسات آبرسانی بهره مند خواهند شد.

وی  افزود: در این راستا عملیاتی همچون حفر و تجهیز  ۴ حلقه چاه، احداث ۵۶۲ متر مکعب مخزن ، ۱۲۵ کیلومتر خط انتقال آب روستایی نیز انجام شده است.

محمدی اقدم در خصوص پروژه های شاخص استانی نیز گفت: انتقال آب به ۱۴۱ روستای شهرستان مهاباد از دریاچه سد، تامین آب ۱۵۳ روستای شهرستان بوکان، انتقال آب از سد آق چای به ۱۰۶ روستای شمال استان و شهرستان های شوط، پلدشت و چایپاره، تامین آب روستاهای شهرستان های سلماس، نقده و سردشت نیز از جمله این طرح های شاخص هستند که با اعتباری بالغ بر ۴۵۰ میلیارد تومان به انجام خواهند رسید.

وی جمعیت روستایی آذربایجان غربی را ۵٫۵ درصد کل جمعیت روستایی کشور عنوان کرد و گفت: ۸۴٫۴ درصداز جمعیت روستایی استان تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار دارند که در سال جاری با افزایش ۱درصدی نسبت به سال گذشته به تعداد مشترکین آب و فاضلاب روستایی به ۲هزار و ۲۷۰ مشترک رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی در خصوص تامین آب شرب مناطق روستایی استان نیز گفت: آب شرب روستاهای استان تماما از طریق ۱۵۳۱منشاء و منابع زیرزمینی  و با استحصال سالانه ۸۰ میلیون مترمکعب آب از این منابع تامین می شود که از این میزان نیز ۵۷ میلیون مترمکعب توسط مشترکین مصرف می شود.

وی در خصوص سرانه تولید و مصرف آب شرب روستائیان استان نیز افزود: سرانه تولید برای مشترکین روستایی ۲۲۸ لیتر و سرانه مصرف نیز ۱۶۲ لیتر در شبانه روز است.

محمدی اقدم با اشاره به اینکه ۹۹۹ سامانه پاکسازی، وظیفه پایش، آمایش و کلرزنی آب شرب منطق روستایی استان را برعهده دارند خاطرنشان کرد:  آب شرب روستاهای استان از نظر مطلوبیت میکروبی ۹۸٫۵ درصد و از نظر مطلوبیت کلر باقی مانده ۹۷٫۲ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی در خصوص اعتبارات سال جاری شرکت آب و فاضلاب روستایی با اشاره بر افزایش ۱٫۵ برابری اعتبارات مصوب خاطرنشان کرد: ۱۱۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار از منابع مختلف برای استان مصوب شد و تاکنون ۲۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است که ۲۴ درصد اعتبار مصوب را شامل می شود.

وی با بیان اینکه شاخص بهره مندی استان در حال حاضر۷۵٫۷ درصد است خاطرنشان کرد: در صورت تخصیص کامل اعتبارات مصوب شاخص بهره مندی استان از افزایش ۲٫۲ درصدی بهره مند خواهد شد.

محمدی اقدم یادآورشد: ۱۵٫۶ درصد جمعیت روستایی استان متشکل از ۹۳۸ روستا جزء روستاهای برخوردار از تاسیسات آبرسانی اما خارج از پوشش شرکت آب فاضلاب روستایی هستند که برای تحت پوشش قرار دادن آن ها ۱۶۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار براورد شده است.

وی ادامه داد: ۴۶۶ روستا با جمعیتی بالغ بر ۲۵ هزار نفر از تاسیسات آب رسانی برخوردار نیستند که برای این بخش نیز اعتباری بالغ بر ۴۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برآورد شده است و اولویت در خدمات رسانی به این بخش نیز با روستاهای بالای ۲۰ خانوار بوده که شامل ۱۰۸ روستا می شود.

وی با تاکید بر اینکه در اثرخشکسالی سال جاری آب ۳۳۶ روستای استان از نظر کمی و کیفی با مشکل مواجه شد که با اعتباری حدود ۶۰ میلیارد تومان مشکلات ۲۶۳ روستا مرتفع شد و برای ۶۷ روستای دیگر نیز ۴۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای رفع مشکل آبیشان در نظر گرفته شده است.

محمدی اقدم همچنین در تشریح چالش های پیشروی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان  فرسودگی شبکه تاسیسات و عدم وجود ردیف اعتباری مستقل برای نگهداری از آن ها، عدم دریافت قیمت واقعی آب از مشترکین روستایی را از جمله چالش های شرکت آب و فضلاب روستایی استان دانست و تصریح کرد: قیمت تمام شده آب در مناطق روستایی ۶۷۰ تومان است که کمتر از ۵۰درصد  آن از مشترکین روستایی دریافت می شود.