2703989رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: همزمان با ایام دهه فجر ۵۶۸ پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی در استان به بهره برداری می رسد.

به گزارش نشریه الکترونیکی نگاه؛ اسمعیل کریم زاده در نشست با خبرنگاران با بیان اینکه این طرح ها با اعتباری بالغ بر۳۹۳ میلیارد و ۷۱۲ میلیون ریال در سطح استان اجرا شده اند افزود: با بهره برداری از این طرح‌ها برای یک هزار و ۱۱۴نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده و۱۱ هزار و ۲۰۷ خانوار نیز از این طرح‌ها بهره مند می‌شوند.

کریم زاده ادامه داد: از این طرحها ۵۳۸ طرح در بخش آب و خاک با صرف اعتباری بالغ بر ۱۴۷ میلیارد و ۳۱۷ میلیون ریالو اشتغالزایی  ۹۷۲ نفر، ۱۳طرح عشایری  با صرف پنج میلیارد و ۲۹۵ میلیون ریال ، شش طرح در بخش تولیدات دامی با صرف ۸۳  میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال و اشتغالزایی برای ۵۲  نفر، چهار طرح در بخش صنایع تبدیلی و غذایی  کشاورزی با صرف ۱۰۱ میلیارد و ۵۰۰  میلیون ریال و اشتغالزایی برای ۳۴  نفر،سه طرح در زیر بخش مدیریت تعاون روستایی با صرف اعتباری بالغ بر پنج میلیارد ریال و اشتغال زایی برای ۳۰  نفر و چهار طرح در زیر بخش تولیدات گیاهی با صرف اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی ۲۶  نفر  را شامل می شود.

کریم زاده اجرای آبیاری تحت فشار، مرمت، لایروبی و بازسازی قنات، خطوط انتقال آب با لوله، پوشش بتنی انهار سنتی را از جمله طرح های افتتاحی در زیر بخش آب و خاک برشمرد.

کریم زاده همچنین اضافه کرد: احداث و تجهیز سردخانه بالای صفر،واحد سورتینگ و بسته بندی میوه؛ راه اندازی مرغداری گوشتی، تهیه خوراک دام ، گاومیش داری صنعتی، بره پرواری، گلخانه شاخه بریده و پرورش سبزی و صیفی، احداث و مرمت و بازسازی ایلراه عشایری، مرمت چشمه و احداث آبشخور ، لوله گذاری خط انتقال آب شرب و ابرسانی سیار از دیگر طرحهای افتتاحی  در این ایام مورد هستند .

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی با تولید ۱٫۶ هزارتن محصولات باغی، ۵۴۰ هزارتن محصولات دامی، ۱۷ هزارتن محصولات شیلات، ۴.۵ میلیون تن محصولات زراع؛۶٫۶درصد محصولات کشاورزی کشور را تامین می کند گفت: در طول سال ۹۶ و در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید، در مناسبتهای مختلف مانند هفته جهاد کشاورزی و هفته دولت،۲۸۲طرح متنوع با اعتباری بالغ بر ۴۸۳ میلیارد ریال در سطح استان افتتاح کرده ایم که در این قالب برای پنج هزار و ۳۵۰  نفر بصورت مستقیم اشتغالزایی شده است.

اسمعیل کریم زاده با بیان اینکه از میزان سیب تولیدی استان ۴۰۰ هزارتن در ۳۲۴  سردخانه های استان ذخیره سازی شده است افزود: امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن سیب از باغات استان تولید شده  که از این میزان ۳۰۰ هزار تن سیب صنعتی است.

کریم زاده با بیان اینکه امسال ۴۴ هزارتن سیب تولیدی کشور توسط مباشر اول تعاون روستایی خریداری شده است عنوان کرد: از این میزان ۴۱  هزارتن سیب خریداری شده از آذربایجان غربی بود که نشان دهنده توجه به ظرفیت استان است.

کریم زاده  با اشاره به اینکه آذربایجان غربی استان معین تامین سیب شب عید هشت استان کشور است گفت: در این زمینه ۸۰۰ هزارتن سیب درجه یک با قیمت ۲۳۰۰ تومان ذخیره سازی شده که همزمان با شب عید برای تنظیم بازار بین استانهای مورد نظر توزیع می شود.

وی در خصوص پرداخت مطالبات چغندرکاران در استان افزود: تاکنون ۵۰ الی۶۰درصد مطالبات چغندرقندکاران استان پرداخت شده است و پیگر هستیم تا مابقی مطالبات این عزیزان تا پایان اسفند ماه سال جاری و حداکثر تا پایان نیمه اول فروردین سال آتی، پرداخت شود.

کریم زاده در خصوص طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی نیز ادامه داد: با توجه به تغییر شرایط اقلیمی و محدویت در منابع آبی در راستای حمایت از برنامه های ستاد احیاء دریاچه ارومیه از کشاورزان عزیز خواستاریم بدلیل نیاز آبی بالای چغندرقند،  کشت این محصول را با کشت محصولاتی نظیر ذرت علوفه ای که نیاز آبی کمتری دارند، جایگزین کنند در این میان استفاده از بذور اصلاح شده جدید ذرت با دوره کشت ۹۰ روزه در تناوب زراعی بسیار مناسب است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هم اکنون ۱۱۵ هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت گیاهان دارویی است افزود: آذربایجان غربی در زمینه کشت و تولید گیاهان دارویی جزو سه استان برتر کشور به شمار می رود.

 استان در زمینه تولید عرقیات گیاهی و تعداد واحدهای صنایع تبدیلی رتبه برتر کشوری را داراست و بخش زیادی از تولیدات به داخل و خارج از کشور صادر می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : هم اکنون ۱۳ واحد تولید عرقیات گیاهی با ظرفیت هفت هزار و ۱۷۳ تن  در استان فعال است